View Single Post
  #6  
Vechi 10.06.2011, 10:51:43
Prior of ORI's Avatar
Prior of ORI Prior of ORI is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 42
Post

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cele mai multe lucruri le știm despre suflet din Revelația Dumnezeiască. Câteva lucruri le știm și din reflecție și experiență.
Ceea ce după părerea mea, nu este suficient. Fără a intra în detalii de ce nu sunt suficiente pentru mine aceste "dovezi" voi menționa următoarele: este ca și cum cineva ar dori să facă proba contrară unui înscris autentic, cu proba testimonială.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Avem nevoie, fiindcă fără suflet nu am putea să atingem scopul vieții noastre, care este de a-L iubi, a trăi alături și de a-L servi pe Dumnezeu.

Deci, în timp ce omul a fost creat pentru Cer, viața lui pe Pământ fiind simplă perioadă de probă, animalele au fost create numai pentru a viețui pe Pământ.
Să înțeleg că viața noastră pe Pământ este doar un experiment pe periadă lungă, care are ca scop sortarea indiviziilor care au "utilitate" sau nu?
Nu mi-o lua în nume de rău, dar un asemenea proces de sortare nu are fi util pentru Dumnezeu, care atotcunoscător fiind nu ar avea nevoie să ne "testeze" și atotputernic fiind ar putea crea un "candidat" perfect pentru scopul mentionat de tine.
__________________
HALLOWED ARE THE ORI
Reply With Quote