View Single Post
  #3  
Vechi 16.10.2010, 10:25:40
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data īnregistrćrii: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit parintele Teofil Paraian despre parintele Calistrat

- Prea Cuvioase Parinte, de curīnd Biserica Ortodoxa Romāna s-a confruntat cu un caz ceva mai delicat, ca sa nu-i spunem altfel. Este vorba, cum probabil banuiti, de Pr. Calistrat Chifan, duhovnic la Sfīnta Manastire Bārnova. Am dori sa stim, Prea Cuvioase Parinte, care este pozitia Prea Cuviosiei voastre īn legatura cu Pr. Calistrat, ce pareri aveti?
- Pareri foarte rele am!

Deci, despre Parintele Calistrat ce ne puteti spune?
- Pot spune ca este un om razvratit, este un om īnselat, este un om deviat, este un om care slujeste fara sa aiba binecuvīntare de slujba, a facut lucruri pe care noi le consideram ca lucruri nefiresti, a facut calugarii pe ascuns - nu trebuia sa le faca. Deci el a iesit din ascultarea Bisericii si, īn conditiile acestea, nu mai poate sa slujeasca.
- Tot ce mi-ati spus Prea Cuviosia voastra acum este identic cu pozitia oficiala a Mitropoliei Iasului...
- Da, pentru ca…
- Parinte, dar Parintele Calistrat si ucenicii sai spun ca toate acestea sīnt minciuni…
- Ce sīnt minciuni?
- Ca a facut calugarii pe ascuns, de pilda!
- Mai, am īntīlnit eu, eu personal, oameni facuti calugar de el. Pe ascuns! Asa ca sa nu mai…
- Deci nu sīnteti influentat de Mitropolie…
- Nu-s influentat de nimeni, nu numai Mitropolie. Eu am īntīlnit acum, cīnd am fost la Roman, doi insi ce au venit la mine si care mi-au spus ca au fost facuti calugari de Parintele Calistrat si ca ei nu se considera calugari. Unul dintre ei poate ca o sa mearga la manastire iar celalalt se va casatori īn vara asta.
- Ucenicii Parintelui Calistrat spun ca cei ce au facut plīngeri īmpotriva Parintelui Calistrat sīnt „influentati”, sīnt „vīnduti” si „eretici”
Bine, ei pot sa zica ce vor dar asta este realitatea!
- Avem dreptul sa luam atitudine din punctul acesta de vedere?
- Avem!
- Sigur?
- Avem! Numai sa putem sa-i convingem…
- Eu am luat atitudine si am iesit ca „eretic”, ca „mason” si ca „S.R.I-st”…
- Draga, poti sa fii sigur ca n-o sa zica nimeni dintre cei care-l sustin pe Parintele Calistrat ca esti om de treaba sau ca esti pe cale buna. Nu o sa zica! Pentru ca ei nu sīnt pe cale buna si, nefiind pe cale buna… E cum zice Parintele Arsenie: „Īn mintea strīmba si lucrul drept se strīmba!”