View Single Post
  #25  
Vechi 17.10.2010, 15:09:11
88hharalambos 88hharalambos is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Daca a foste reabilitat ,asta nu inseamna ca e un mare duhovnic.
A fost iertat,asa cum este si crestineste,pentru greselile lui din trecut.Dar asta nu inseamna ca s-a ridicat la nu stiu ce trepte inalte duhovnicesti,sau ca este luminatorul Moldovei.Stiu ca vine multa lume la domnia sa,dar cei care vin sunt de o anumita categorie,fara prea mari pretentii catehetice.
Bai baiete,asta e doar parerea ta ,subiectiva de altfel,lasa-i tu pe astia cu canoanele lor ,incremeniti in ele,ca leau folosit doar ca pe un pretext pt acuzare,nu spune acolo apostolul ca pe omul duhovnicesc nu-l judeca nimeni dar el pe toate le judeca,nu-ti ma da tu cu parerea despre el daca nu-l cunosti,eu acum 20 de ani cind mergeam pe la el si cind viata duhovniceasca era f slaba calitativ in tara la noi,sau mai bine spus fixata in vechile tipare comuniste,pr calistrat a incercat si reusit sa reinvioreze duhul practicii crestine/ortodoxe;In unele zile spovedea cite o 100-200 de oameni,iar calugari facuti de mana lui cine le mai stie nr,in timp ce altii stateau sa-l pindeasca cu canoanele in mana,in timp ce el facea calugari altii iti cereau o suta de formalitati C.V. de te lasai pagubas de umblat pe drumuri.In timp ce altii iti intorceau spatele la el gaseai o mana de ajutor,simteai in el un prieten ca nu te lasa la nevoie,ca pune suflet pt tine,lucru f rar printre preoti ,aproape ca nu-l gasesti,numai cine nu s-a izbit de greutati nu stie sa pretuiasca un adevarat prieten,calitatile care le intruneste imi vine greu sa le explic dar cu adevarat asa tr sa le aiba un duhovnic mare,adica:mama,tata,frate pt cei ce intr-adevar le meritau si mustrare ,ocara,bici pt altii care de asemeni meritau;Ce sa mai spun ca uneori era un adevarat spectacol in prezenta lui ,dar din care se putea culege mult folos,oricum,barbatia,generozitatea,dreapta socoteala,profunzimea teologica-in ciuda faptului ca nu are diplome-iscusinta duhovniciei,dreapta credinta -f important!!,nu compromisuri ecumenice si nici morale -devotamentul fata de oameni si Dumnezeu si nu in ultimul rind dragostea pt oameni sunt citeva din calitatile care il caracterizeaza.
Iar eu am cunoscut oameni acolo aproape de toate categoriile sociale,inclusiv multi preoti,teologi ,este absurda afirmatia ca oamenii care veneau la el nu aveau prea mari pretentii catehetice,eu insumi tocmai de asta il cautam -si nu m-a impedicat distanta de vreu 300 km-ca simteam nevoia de mai mult si nu avea cine sa ma lamureasca,insa el a implinit lipsurile mele la acea vreme-cind nu erau atitea carti , si atita informatie ca acum pe net-prin predicile lui abundente si convingatoare.
Cel putin mie mi-a fost de ,mare folos,insa un duhovnic bun trebuie sa fie si de rau vorbit,asta e semnul dupa cre tr sa-l cunosti,asa a spus si Hristos''vai de voi cind toata lumea va vor vb de bine'' deci numai de bine.asa ca depinde de noi in ce parte ne situam.