View Single Post
  #27  
Vechi 17.10.2010, 15:24:14
ionion ionion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.10.2010
Locație: Cu mintea-n nori si cu picioarele pe pamant !
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit Amuzante acuzatii, zona subumana, oameni de ciocolata !

Nu exista un asemenea comunicat de presa.
Poate ne arati, ca un prea informat ce esti:
- adresa oficiala de pe care ai luat "Comunicatul de presa";
- "Procesul verbal din Sihastria"- in care se stabilesc circumstantele in care a murit calul si masurile luate impotriva acestui criminal de cai - aceste fiinte minunate si prieteni ai omului;
- eventual un "scan" dupa documente, un numar de inregistrare si o data, o semnatura a acestui comunicat minunat de presa;
- eventual "Autopsia calului" ar fi foarte relevanta sau macar martori care l-au vazut murind de mana prea pirpiriului parinte, ucigatorul de cai. Eu cunoscandu-l, stiu ca iubeste animalele, toate se strang la poarta care duce spre chilia parintelui pentru ca le mai de mancare... Voi, sigur, fiindu-va duhovnic, il cunoasteti de asemenea si sunteti dezamagiti de acest "ucigator de cai" - aceste animale minunate care poarta povara oamenilor :-)
Despre acuzatii, nu am timp sa le iau pe rand... Nu-i nici una adevarata... Cel putin oamenii din Barnova, cunosc pe acest parinte minunat si ce gospodarie era acolo pana sa vina dumnealui. Acum Paisie Furdui are crescatorie de caini si daca intri in "ferma", plangi de mila animalelor; la Dragomirna a fost trimis cu acte si documente; cand a ajuns acolo, veneau la slujba 3 babe, cand a plecat a lasat biserica plina. A lasat biserica plina pentru ca in opinia purtatorilor sai incompetenti de grija .... "se ocupa cu vrajitorie si lucruri necurate". Pe Victorin l-a iritat ca a spus cu adevarat care sunt si erau neregulile din Sihastria, iar pe Paisie pentru ca in loc sa-i de-a bani sa-si o si mai venerabila Alfa Romeo, a bagat in schimb banii babelor in 3 manastiri ctitorite, in ucenici tinuti in facultate, si familii amarate sustinute. Ehe, mai copii, multe de discutat dar imi pare ca nu merita sa fac asta. Cine stie, stie ! Dar este pacat ca un asemenea om nu este "exploatat" si "folosit" la maxim in contextul duhovnicesc in care traim. Aruncam cu noroi in prea multe lucruri frumoase si demne de iubit !