View Single Post
  #8  
Vechi 11.05.2013, 19:49:30
Grigore Virgil Grigore Virgil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit Despre argintul coloidal

Fara sa doresc starnirea vreunei polemici, va impartasesc cateva din cunostintele, experientele si concluziile mele acumulate in doi ani si jumatate de studiu si
experimente cu argintul coloidal.
Am aflat despre el la cabinetul unui medic care practica si terapii alternative. Pentru ca pretul era exagerat, mi-am achizitionat din Germania aparatura necesara pentru productie. Foarte important este ca argintul coloidal sa fie produs dupa anumite rigori. Cele mai importante sunt sa se utilizeze apa de puritate cat mai aproapiata de 100%, iar argintul folosit sa fie neaparat Ag 999, adica de puritate maxima. De asemenea, electrozii de argint folositi sunt supusi unor tratamente termice si mecanice de catre producator. Produsul "argint coloidal" este alcatuit numai din apa pura si particule de argint in suspensie, cu dimensiunea catorva atomi (cativa nanometri). Pentru edificare, persoanele din cazurile extrem de rare de argiria au ingerat nu argint coloidal, ci cantitati enorme de COMPUSI CHIMICI AI ARGINTULUI, in mod continuu si pe o perioada foarte indelungata. O descriere sumara in limba romana a celui mai celebru caz de argiria se
poate gasi aici:
http://salutifer.ro/fenomenul-omului-albastru/
Un punct cheie in tratamentele cu argint coloidal este dozajul. Majoritatea ofertantilor de pe piata prescriu doze foarte mici, care nu au efect. Acestia se orienteaza dupa doza zilnica admisibila, stabilita de autoritatea americana FDA in anul 1997 dupa o deliberare suspect de rapida, doza care este infima. Am baut argint coloidal produs de mine si care continea de 40-50 de ori mai mult argint decat acea doza admisibila, timp de 6-7 zile consecutiv. Si nu sunt singurul care s-a supus acestui experiment. Rezultatul; nu ne-am innegrit, nici nu ne-am albastrit, ci starea de sanatate s-a imbunatatit. Doza optima stabilita de cercetatorii germani dupa care ne orientam este de 2 ml/kg corp argint coloidal de concentratie 25 ppm. Aceasta doza se administreaza in caz de afectiuni virale sau bacteriene de 2-3 ori pe zi. Am constatat vindecarea unor afectiuni uzuale (raceli, infectii in gat etc.) in aprox. 2-3 zile, unele chiar spectaculoase. Desi sotia mea nu a fost de acord la inceput, am inceput sa-mi tratez copiii de 1 si 4 ani cu argint coloidal in dozele mentionate, iar de atunci (de doi ani si jumatate) nu am mai avut nevoie de antibiotice, decat intr-un singur caz, cand fetita vomita imediat tot ce inghitea din cauza unei infectii cu rotavirus. Nici copiii nu s-au albastrit, ci au ramas la fel de blonzi :)
Am mai constatat efecte foarte spectaculoase in tratarea acneei, prin pulverizare pe pielea fetzei insotita de ingerare (1 doza pe zi). Si multitudinea de intrebuintari nu se opreste aici: am tratat plante cu argint coloidal si am observat ca acestea traiesc mai mult. Am pulverizat argint coloidal pe diverse alimente si am remarcat un foarte bun efect de conservare asupra alimentelor.
Dupa aproximativ 30 de cazuri de persoane pe care argintul coloidal a avut rezultate pozitive am decis sa devin producator. Desigur ca voi fi acuzat aici imediat de campanie publicitara. Tin sa specific insa ca imi castig traiul din traduceri tehnice si nu m-a indemnat nicio ratiune mercantila spre aceasta decizie, in afara dorintei de a face cunoscut ceva ce chiar merita. De altfel, argintul coloidal este atat de putin cunoscut, incat niciun producator nu are asteptari financiare prea mari.
In ce priveste rezistenta la argint, sunt cunoscute intr-adevar 3 bacterii care manifesta acest fenomen, insa eficienta argintului coloidal se poate proba stiintific pe sute de alte microorganisme patogene. Concluziile se impun de la sine.
In final, o incercare de raspuns la intrebarea fireasca: "De ce nu exista argint coloidal pe scara larga in farmacii?"
1. Ce banuieste toata lumea: in goana sa după profit, industria medicamentelor incearca sa elimine brutal remediile alternative.
2. Brevetarea unui amestec de apa cu argint elementar ar fi problematica. Avand în vedere ca studiile clinice de amploare presupun costuri de ordinul milioanelor de Euro, intelegem de ce niciun gigant farmaceutic nu le-ar dispune in conditiile in care, ulterior, oricine va putea sa beneficieze de rezultatele cercetarilor. Exista totusi o multime de studii clinice, dar de mica amploare, realizate in general in jurul universitatilor de medicina, cu precadere in ultimii 15 ani.
Avem in pregatire o brosura cu explicatii mai ample, care va cuprinde si rezultate ale unor cercetatori din spatiul german. Cel mai probabil va fi gata cam la mijlocul lunii iunie 2013. Daca cineva o doreste, o poate comanda gratuit la adresa de e-mail: contact@salutifer.ro
Titlul ei va fi "Ingerul de argint".
Multumesc cui a avut rabdarea sa citeasca aceste randuri. Doamne-ajuta!
Reply With Quote