View Single Post
  #5  
Vechi 19.03.2011, 16:56:20
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Eu nu cred in predestinare.

Eu cred ca exista pronia cereasca adica purtarea de grija dar cred ca oamenii pot schimba cursul evenimentelor in bine ca in Niniveh.

Dumnezeu stie orice dar a dat si libertatea omului sa aleaga.

Vad ca esti de alta confesiune, asa ca iti spun sa ai grija caci protestantismul a renuntat la Sfanta Euharistie carte e mancarea pentru viata vesnica. Ioan 6:54. Au mai renuntat la multe pe langa asta incluzand spovedirea pentru iertarea pacatelor .

Exista multe documente despre Biserica primara si ce credeau, stim cam tot ce se intampla atunci, insa protestantismul inafara de Biblie nu considera nimic cand nu ii convine si construieste apoi pe baza imaginatiei ceea ce este explicat pe indelete in documentele istorice valide si de aceea sunt 30 000 de culte.

Ei zic daca nu e in Biblie nu consideram. Bine, in Biblie nu zice nimic de reforma protestanta si totusi reforma asta e considerata. Deci nici p[rincipiul asta nu e pastrat decat atunci cand este convenabil. Cand nu e convenabil, ca de exemplu la explicatia de ce se ia dupa reforma cand REFORMA nu apare in Biblie, principiul asta nu mai are importanta.

Eu as vrea personal ca nici un razboi sa nu fie si as vrea sa aveem creatia restaurata inapoi fara durere.

Last edited by spre_rasarit; 19.03.2011 at 17:27:48.
Reply With Quote