View Single Post
  #7  
Vechi 18.11.2016, 15:13:49
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Greu de urmărit, se gîndesc prea mult. În special cînd mai trebuie să adorm și copchiloii. M-am trezit pe la 1:20 și nu era gata.

Cît frate durează un joc de finală mondială? Credeam că în maxim două ore termină. N-am înțeles de ce atunci cînd le-a expirat timpul au mai primit 50 de minute în plus.

20+ de minute la o mutare?! Sau cînd Karjakin a sacrificat pionul la mijloc evident pentru a muta nebunul acolo, de ce s-a gîndit nu știu cît să mute nebunul?... Era clar că aia i-a fost intenția, altfel n-ar fi dat degeaba pionul.

Parcă meciul 5 a fost mai interesant ca primele patru. Știu că nu s-au întîlnit ca să facă spectacol, dar sper să le iasă și ceva de genul ăsta pînă la finalul competiției.
Au primit 50 min. pentru că au pile. Unul la Putin, altul la Merkel.
Iar faptul că au stat 20 min. la o mutare arată că sunt grei de cap.
Uite cine ne dă nouă lecții de gândire!
Io zic să îi trecem pe programul "șahul acasă", ce să mai pierdem vremea cu amatorii ăștia...:))) În plus, ne mai strică și somnul și toate cele...:))

P.S. Meciul e din ce în ce mai palpitant. Cu adevărat o finală ca pe vremuri! Parcă joacă Alehin contra lui Capablanca. Sau Cigorin contra lui Petrosian.
Încurcate sunt căile șahului...:)
Reply With Quote