View Single Post
  #24  
Vechi 17.01.2012, 17:58:36
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Da, e posibil, daca citesti aceiasi chestie mai multe zile la rand, sa ai un vis cu acel sfant, de exemplu. Mie mi se intampla cand ma gandesc prea mult sau am un conflict interior sau cu cineva apropiat, pe teme religioase. Eu una nu obisnuiesc sa citesc acatiste in mod repetat si nici alte rugaciuni, (nu zic ca asta e un lucru bun), pentru ca imi da o stare de agitatie si nu ma mai pot concentra la altceva. Si-asa, preocuparile mele "paranormale", "spirituale", au cam depasit limita. Dar, cu toate astea, intotdeauna mi-a placut sa "visez" si pot spune ca am avut vise interesante, in comparatie cu altii, care nici nu-si amintesc ce viseaza. Dar cum am spus mai devreme, daca omul e agitat, "in cautari", nici visele nu vor fi recomfortante, ci-l vor agita mai rau. Dp. asta de vedere, intr-adevar se poate spune ca visele sunt "de la necuratul".
Dar nu toate.
De exmplu, cand am visat-o pe Fecioara Maria, m-am simtit foarte bine in acel moment (o fractiune de secunda a duratsi visul, si somnul propriu-zis).
Insa acum cateva nopti, eram agitata ca auzisem tot felul de teorii ariene, am visat un personaj care arata ca Isus (din icoane), dar putea fi doar un om, mai exact un preot, era imbracat ca un preot in hainele stralucitoare, de duminica, si nu mi-am putut dat seama daca e El sau nu, si m-am trezit foarte speriata, ba inca mai vedeam imaginea Lui. (Poate ca pana la urma era El.)
Dar, cu toate astea, nu este vorba de nici o "aratare". Sunt doar sperantele, "cautarile" mele.
Reply With Quote