View Single Post
  #28  
Vechi 08.11.2014, 23:30:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

,,Să învieze și sufletul tău, roaba lui Dumnezeu M.! De la surioara ta K. am aflat trista poveste a vieții tale. [COLOR=#ff0000]Din inimă te compătimesc și după puterea mea ma rog pentru tine, să-ți dăruiască Domnul mila Sa. Copilașul meu! Numai la Domnul și întru Domnul îți poți găsi pacea sufletească. Sufletul tău chinuit, numai intru Domnul, întru pocăință și îndreptarea vieții își poate găsi bucuria. [/COLOR]
Păcatul cu otrava sa omoară sufletul omului. Și sufletul înviază datorită lucrării învioratoare a pocăinței. Dacă te vei pocăi, vei vedea prin propria ta experiență adevărul cuvintelor mele. Să se depărteze de la tine orice deznădejde! Domnul își întinde sfintele Sale mâini, ce sunt gata să te primească, ca pe orice alt păcătos, ce se căiește, în brațele Tatălui. Dacă Domnul nu îi respinge pe păcătoșii ce se căiesc, cum au fost vameșul, desfrânata, Pavel-apostolul, cuvioasa Maria Egipteanca și mulți alții, [COLOR=#ff0000]nu te va respinge nici preotul ortodox. Numai să te căiești, numai sa zici din inimă: „Am greșit, iartă-mă!”[/COLOR] De pocăința ta se vor bucura și Domnul, și îngerii, și oamenii lui Dumnezeu. Stăruința în păcat îi întristează. Așadar, apropie-te de Domnul cu smerenie și pocăință, leapădă atracția față de păcat, gustă din cupa pocăinței și vei vedea bunătatea lui Dumnezeu, căci se spune: “Gustați și vedeți că bun este Domnul”. Domnul să te ințelepțească. Chem asupra ta binecuvântarea lui Dumnezeu."



Sursa:


http://www.cuvantul-ortodox.ro/2014/...de-si-sa-vina/
Reply With Quote