View Single Post
  #27  
Vechi 29.03.2024, 04:04:30
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.999
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Dacă e influență materială atunci e duh sau nu? Tu nu vezi cât ocolești simple întrebări? Insiunezi că nu e duh dar nu vrei s-o spui explicit să înțeleagă toată lumea, vrei s-o scoți ca o simplă neînțelegere.
Am spus că nu e duh rău în sine, deci e duh(spirit), dar nu e rău în sine pentru că nu produce el răul, ci omul produce răul în inima lui.


Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Atunci ce e? Îl scoți a fi un simplu simțământ al unui trup neîndohvnicit, care este material, fiind practic impulsuri neurale, adică materie.
Da, un simplu simțământ al unui om neînduhovnicit; omul are simțăminte, cadavrul nu.
Și slujbele, catehezele, rugăciunile se desfășoară cu impulsuri neuronale, cu limba, cu buzele, deci cu materia și nu-s materiale, sunt spirituale.
Mă tem că te-ai transformat în Gică-Contra.


Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu dragă, aici e vorba de a înțelege ce spui, nu de a judeca ce spui. Problema e că tu te folosești de acest thread pentru a păcăli un alt ortodox să fie de acord cu ce spui fără ca omul măcar să înțeleagă ce zici. Practic îl faci să susțină lucruri neadăvarate fără cunoștința sa.
Aici vorbești despre CristianR, sau despre tine?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 30.03.2024 at 05:35:04.
Reply With Quote