View Single Post
  #3  
Vechi 13.02.2009, 09:49:15
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

[SIZE=3]Timp de aproape jumatate de an, citind si discutând cu acel preot, mi-am dat seama ca tot timpul criticasem credinta ortodoxa fara sa o cunosc catusi de putin. Am fost foarte surprins sa descopar bogatia mostenirii spirituale a Bisericii Ortodoxe, precum si lucrurile care certifica veridicitatea acestei credinte. Parte din ele sunt cuprinse în acest articol.Încet-încet, am început sa particip la liturghie si sa înteleg acele lucrurile pe care nu le cunosc neoprotestantii atunci cand denigreaza Biserica, unii din necunoastere, altii din rea-vointa. Din afara Bisericii multe lucruri îmi pareau de neînteles si fara rost. Cei care ascultau pildele lui Iisus nu le întelegeau, caci erau „afara”. Atunci cand „au intrat”, li s-au deschis ochii si au înteles. Aceste lucruri, împreuna cu cele observate de mine la cultele neoprotestante, au contribuit la decizia mea si a sotiei mele de a ne întoarce la credinta ortodoxa în care fusesem botezati de mici. Acest lucru deosebit s-a petrecut în iulie 2000 la Manastirea Neamtu, dupa o saptamana binecuvantata petrecuta în mijlocul calugarilor de acolo, care ne-au si luminat în multe lucruri duhovnicesti.Pentru „copilul teribil” care eram, era prea greu sa vin deodata direct la biserica. Cat timp am frecventat adunarile neoprotestante am învatat lucruri folositoare despre Dumnezeu si mântuire. Acestea capata acum un sens nou, duhovnicesc, fiindu-mi astfel de ajutor. Dumnezeu a îngaduit în viata mea acest ocol neoprotestant pentru a ma aduce în cele din urma la adevarata credinta, „data sfintilor o data pentru totdeauna”. În acelasi timp, întelegand de unde m-a scos Dumnezeu, nu pot si nu trebuie sa tac, atat timp cat fratii mei sunt înca în înselarea Satanei si risca sa fie pentru totdeauna departati de la fata lui Dumnezeu. Acesta este rostul celor scrise aici, ca ei sa citeasca si sa se mantuiasca cu ajutorul lui Dumnezeu din acel loc.”[/SIZE]
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote