View Single Post
  #7  
Vechi 13.06.2010, 17:48:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Și uite așa mai apare un subiect de dispută.

Sunt de acord cu ce spunea un preopinent câteva postări mai sus: că scriem într-un fel sau altul ca să ne afirmăm apartenența confesională. Ceea ce, în fond, nu e rău, dacă nu uităm că mai întâi aparținem Lui.

Catolicii scriu "Isus Cristos". Unii dintre catolicii de influență greacă scriu "Isus Hristos". Hazul este că am constatat că exact acei greco-catolici care sunt mai riguroși în ceea ce privește filiația noastră bizantină scriu "Hristos" și nu "Cristos" (eu îi numesc puriștii ritului). Dacă veți întâlni un greco-catolic care susține că Rozariul ar trebui înlocuit cu Acatistul Maicii Domnului, puteți pune pariu că scrie "Hristos" și veți câștiga întotdeauna. Dar nimănui nu i-ar trece prin cap să scrie "Iisus" cu doi de "i", asemenea diftong inițial nefiind propriu limbii române, din câte știu. De altfel, nici grecii nu scriu așa. Nici slavii. Așa nu scrie nimeni, nici românii ortodocși nu scriau așa până în urmă cu vreun secol. Sincer, nu știu de unde vine asemenea ciudățenie. Ceea ce nu înseamnă că cineva care ar ține să scrie numele Domnului cu doi de i nu ar putea fi un bun creștin.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote