View Single Post
  #6  
Vechi 31.12.2011, 17:32:42
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

In concluzie:

1. Exista un ordin nou al Sinodului (cel scris mai sus de Cristiboss) conforma caruia nu este bine totusi sa se citeasca aceste molifte pe 1 ianuarie.
2. Ce fac preotii si cum se pregatesc nu stim noi si nu ne priveste.
Dar: din ceea ce scrie Zaharia aici ma nedumereste tot mai rau.
Adica in perioada de frupt preotii se impartasesc fara a tine post?
Iar mirenii sunt mai vrednici si mai cu mot si trebuie sa tina cat mai mult post si in frupt.
Pe urma nu inteleg cum este cu postul asta de numai pana la ora 24:00. Eu stiam ca la impartasanie te duci cu burta goala de cu seara si pana o primesti, fara apa, fara mancat, fara medicament. Asa am invatat.
Vad ca este prost. (seara fiind max. ora 20:00h).
Atunci sa ne revizuim atitudinea si sa mancam pana la ora 24:00h.
Eu nu pricep cum este cu postul in saptamana asat de harti, cu Craciun si revelion. Mancam, dar nu mancam, num ai pana la o ora. Ori e post, ori nu e.

Care este explicatia asta cu ora 24:00h?

3. Nu este vorba sa umblam cu buletinul in mana.
Adminul da gir oricui scrie ceva frumos si corect. Si eu as putea sa scriu articole, dar n-as indrazni. Iar daca as scrie langa nume ca sunt un simplu laic si scriu ceea ce pricep eu si imi place.

Si Zaharia: te inseli daca tu crezi ca adminul stie ce scriem noi. Ceea ce contravine dispare urgent si autorul este banat.
Si mesajul de mai sus a fost completat prompt si multumesc. Nu pusesem linkul la articolul cu pricina.
Si nu e chiar asa: nu ne putem lua chiar asa dupa oricine care scrie ceva.

4. Nu stiu de ce ma tot batjocoreste Zaharia la fiecare mesaj. Eu am scris doar ca mi s-a parut interesant si corect articolul. Si nu vad ce atata secretomanie. Ce e rau sa scrie cine este: medic, profesor, preot, teolog etc.
Nu i se intampla nimic.
Si avem dreptul sa judecam orice pe lumea asta. Parca aveam liberul arbitru chiar si in credinta...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 31.12.2011 at 17:34:46.
Reply With Quote