View Single Post
  #8  
Vechi 05.11.2009, 13:00:35
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
...In legatura cu subiectul topicului ... poate suntem noi mult prea sensibili, fiecare se roaga in biserica asa cum crede el de cuviinta. Nu stiu daca ar trebui sa ne gandim ca ne deranjeaza glasul celui de langa mine (desi cum ramane cu porunca iubirii aproapelui, daca eu nu reusesc nici macar sa ii tolerez vocalizele?!). Unii inteleg sa isi exteriorizeze trairea, altii nu, gandindu-se ca asa este placut lui Dumnezeu. In niciun caz nu sunt de acord cu participarea formala la Sf. Liturghie, de asistenta, ci cu rugaciunea comuna...
Eu personal vreau sa ma concentrez la rugaciune in locasul de cult, nu sa fiu calcat pe axon de vocile razlete care se intampla de multe ori sa tipe chiar in urechea mea. Nu-mi trebuie ispite suplimentare, caci sunt destule atunci cand vrei sa te rogi, stii bine. Si crede-ma ca din iubirea aproapelui care se roaga langa mine si care trebuie sa suporte cu stoicism doua ore de chin auditiv, pentru asta am deschis topicul asta. Ma deranjeaza pe mine, dar si pe ceilalti enoriasi, nu numai pe mine. Si da, unii sunt mai sensibili si ies in pridvor in frig sau afara, ca sa asculte in continuare slujba la difuzor.

Vreau sa protestez in acest fel pe forum impotriva celor care din indiferenta sau poate dintr-un fel de egoism le fac viata grea fratilor lor, poate nedandu-si seama de asta, nu stiu... Si sper ca cei care citesc acum si stiu ca nu prea au voce muzicala sa se abtina din respect pentru ceilalti, iar cei care vor neaparat sa cante, sa mearga la strana sau la cor. Nu am interzis nimanui sa cante, ci doar am sfatuit sa cante unde trebuie si cum trebuie, daca stiu sa cante. Cine are urechi de auzit sa auda.

PS: Unde mai pui ca in ziua de astazi se amesteca barbatii cu femeile in biserica si cateodata ai ghinionul sa stai langa baba Safta care incepe cu vocea ei minunata sa-ti incante spiritul vreo doua ceasuri... Bine ca mai sunt si pauze.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote