View Single Post
  #12  
Vechi 09.10.2006, 17:07:18
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Ceea ce a scris Mioara mi se pare prea radical,eu nu vreau sa asociez credinta cu blesteme"anatema",cu lipsa de compasiune,"ura" as putea spune,si altele de genul acesta,si in fata altarului la casatorie se spune "ceea ce Dumnezeu leaga,omul sa nu dezlege",si totusi in ziua de astazi ce se mai dezleaga,de nu se poate,si nu spune nimeni blesteme si altele de genul acesta.Crede-ma,degeaba cauti raspunsuri,totul sta in sufletul celui in cauza,si numai mentalitatea lui poate sa-i intrupeze dorinta.
Eu, nu sunt de acord cu tine. Mai ales cand zici ca Mioara e radicala din cauza fazei cu monahismului. E cam aceeasi chestie cum a fost cu colegii de lucru care desi erau ortodocsi aveau o credinta sectara: o colega mi-a zis ca sunt dogmatist. In lumea moderna pe care o pomenesti tu, ory, apar niste cuvinte noi care trebuie explicate: fanatici, dogmatisti, radicali etc. insemna in vechile timpuri nebuni dupa Hristos. Asa ca si Sf. Apostol Pavel in zilele noastre poate fi numit dogmatist, fanatic sau radicalist...:D

Despre monahism sunt perfect de acord cu mioara. Tu spui ca sunt permise divorturile in Biserica Ortodoxa. Eu din cate stiu diborturile sunt permise doar in caz de adulter. Asa ca daca calugarul face adulter atunci Dumnezeu poate divorta de el. O fagaduinta cum e calugaria nu poate fi calcata pur si simplu. Nimeni nu te pune sa te faci calugar. Par. teofil Paraian a stat 11 ani ca frate pana a acceptat calugaria. Calugaria e ca si casatoria si nu poti divorta de viata de manastire pe motiv ca nu te poti obisnui. In primul rand cine te pune sa devii calugar? De ce nu ramai frate? Dar... Intotdeauna exista un dar. Am aflat dintr-un pelerinaj o povestioara. Un calugar a renuntat la calugarie si s-a casatorit. Peste cativa ani fiul lui l-a intrebat de ce ai semnul Sf. Cruci ( parca ) pe piept? Si atunci calugar si-a revenit in fire si s-a reintors la calugarie. Deci Dumnezeu dupa atata timp nu anulase cinul ingeresc. Pentru Dumnezeu el era tot un calugar desi s-a lepadat de aceasta. Cata iubire...:D Dar de ce Dumnezeu a facut aceasta minune cu fiul sau? De ce la acel calugar? Poate pentru ca ar fi avut motive intemeiate sa renunte la calugarie. Ceea ce vreau sa spun este asta: Daca renunti la calugarie esti, sa zicem, un Iuda. Dar Iuda ar fi fost iertat daca nu ar fi cazut in deznadejde. Asa ca mi se pare cam radical acel canon citat de mioara. Pentru ca nimeni n-are voie sa judece decat Dumnezeu. Asa ca vad eu lepadarea de calugarie ca sinuciderea: totul depinde de mila lui Dumnezeu cea mare.
Reply With Quote