View Single Post
  #3  
Vechi 05.11.2012, 22:03:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Ortodoxia nu e un set de reguli (citeste rugaciunea x de n ori, cu y lumanari aprinse, in Z zile), nu e nici un contract: eu iti dau asta, tu imi dai ailalta.

Rugaciunea se face cu tot sufletul si cu credinta in Dumnezeu.

Eu personal nu m-am rugat la Sfantul Fanurie, dar tin minte, legat de subiectul topicului, ca, in copilaria mea aveam de dat un examen important. Bine, eu eram sigura ca o sa il iau, dar pentru a putea participa, imi trebuia o recomandare si persoana in cauza nu voia in ruptul capului sa mi-o dea, in fine... Si am gasit eu prin casa o carticica cu viata si acatistul Sf. Mina, in care se scria ca trebuie citit acatistul timp de 9 zile daca vrei sa ti se implineasca o dorinta. Eu nu l-am citit 9 zile, din simplul motiv ca erau mai putin de 9 zile pana la examen. L-am citit culcata si nu am aprins nicio lumanare, dar l-am citit cu credinta si cu bucurie. Acum as recomanda insa tinerea tipicului. Persoana in cauza s-a milostivit, nu stiu cum, si mi-a permis sa particip la acel examen, pe care l-am si luat cu brio. De atunci l-am indragit foarte tare pe Sf. Mina.
Nu e musai sa ne rugam sfintilor doar cand avem probleme.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote