Subiect: Bucate de Post
View Single Post
  #268  
Vechi 26.02.2015, 00:59:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Macar daca ar fi, adica daca l-ar tine tot, pentru inceput.
Dar ma indoiesc, ca stomacul care cere asa alimente sofisticate sa tina de buna voie alimentatie vegana timp de 7 saptamani.

Asa cum ma indoiesc ca in perioada asta scade semnificativ vanzarea de carne/lactate, chiar ar fi interesante niste stistici in acest sens, poate asa am afla si noi cati ortodocsi avem de fapt.
De tinut il tin ei,dar cu lapte de soia,migdale,branza de soia,smantana de soia,inghetata fara lapte si oua,prajituri si ciocolata la fel.
Dupa moda aia protestanta de a lua mot-a-mot interpretarea Bibliei,asa si cu postul"ah deci ai spus fara carne,oua,lapte,branza...nu-I problema ,facem aceleasi mancaruri dar inlocuim produsele animale cu alea de sinteza ,ca sa nu schimbam radical gustul!"

Deci este normal ca acum sa scada vanzarile de lapte,oua si carne dar sa se goleasca de pe raft soia si celelalte produse inlocuitoare.
Chiar am fost azi intr-un magazin cu produse destinate vegetarienilor si am observat zambind ca rafturile cu inghetata si smantana de soia erau goale :)
Deh a inceput postul :)

Dar nici eu nu sunt cine stie ce grozava,eu de pilda nu pot sa tin post negru nici macar de la apus la celalalt apus.
Ceea ce pot sa fac este sa ciugulesc ceva cat sa nu cad jos-am mereu ameteli si dureri de cap cand nu mananc,sunt slabita si nu pot sa fac nici o activitate care presupune ceva efort.
Mai mult de 2-3 dupa amiaza nu pot sa stau nemancata.Acum este aproape 3 ,am mancat un fruct si niste nuci pt ca sunt ametita si ma doare capul.
Nu stiu care sunt simptomele postului negru la voi,daca va confruntati cu aceleasi neplaceri sau doar eu resimt asta pe fondul unor slabiciuni trupesti.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote