View Single Post
  #193  
Vechi 27.10.2016, 01:39:09
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Vin la "Unchiu Emuș' păcătoșu' " ! :)
Sa ma ierti ca indraznesc o opinie: nu cred ca e bine cum i-ai invatat. Ar fi bine ca pruncii nostri sa nu se obisnuiasca in a-i numi "pacatosi" pe altii, ci numai si numai pe ei insisi.
La vremea potrivita intelegerii acestui lucru care e pacatosenia fiecaruia...
Nu e de glumit cu asa ceva. Dimpotriva, cred ca e cel mai serios lucru pentru un om.

Pe de alta parte, daca chiar te consideri pacatos, cred ca asta ar trebui sa o spui in camara ta, la rugaciune. Acolo, da, poti sa iti sfasii si camasa, sa te bati cu pumnii in cap, sa faci gropi in podea varsind lacrimi si muci... Acolo, in ascuns, doar tu cu Dumnezeu. Eventual la Sfanta Spovedanie.
Dar in rest, inaintea oamenilor (cum faci pe aici cand te numesti asa cum ai gasit ca scrie-n cartile cu sfinti) sa repeti mereu ca esti pacatos, vierme etc. - nu cred ca e lucru sanatos si folositor. Cauta sa fii un pic mai discret cu treburile astea... Sa ma ierti de opinie.
Altminteri imi pare ca de-a dreptul ai ajuns sa te lauzi cu mizeria personala. Pai e lucru de lauda? Cred ca e suficient ca ai pomenit-o cand si cand, ca ai marturisit ceva care ti s-a parut de eventual folos pentru altii.. Deja exagerezi prin deasa si nechibzuita folosire, sa ma ierti...
Reply With Quote