Subiect: Botezul in BOR
View Single Post
  #7  
Vechi 02.10.2009, 01:55:30
orthodoxia.i.thanatos orthodoxia.i.thanatos is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
De acord in mare parte cu bogdan...

Traim vremurile din urma ( ale raului pe pamint )...poate 20-30 de ani ramasi.Eu nu cred ca Biserica va dainui printr-o structura organizatorica neaparat,cu cladiri ( poate nici chiar biserici din piatra ) sau ierarhii vizibile consacrate...ci mai ales prin puterea marturisirii credinciosilor ( ierarhi si laici deopotriva ) si a suferintelor si prigoanelor indurate de acestia.In ultimii ani,s-ar putea ca nici macar acestia sa nu mai fie vazuti,cine stie pe unde o sa-i duca Bunul Dumnezeu,ca sa nu-i vada fata lui antihrist sau sa continue sa se roage....

Adevarul ( si Biserica deci ) va fi acolo unde este prigoana si marturisire ortodoxa,in duhul Sfintilor din totdeauna.Iar pe ceilalti...Dumnezeu sa-i ierte!...si sa se pocaiasca macar in clipa mortii precum acestia:

"Sinodul de la Ferarra-Florenta din 1438-1439, la care majoritatea episcopilor ortodocsi au semnat unirea mincinoasa cu biserica catolica. Dar, întorcându-se la scaunele lor, au marturisit: „Ne-am vândut credinta, am schimbat Ortodoxia cu heterodoxia si, pierzându-ne credinta curata de mai înainte, ne-am facut azimiti. Taia-ni-s-ar mâinile ce au semnat nelegiuita hotarâre! Smulge-ni-s-ar limbile ce au rostit învoirea cu latinii!”

De remarcat pocainta lor,si nu neaparat limbajul...
Imi inchipui ca nu pot fi de acord cu tine acolo unde tu zici ca esti de aceeasi parere ca si bogdanF2. In rest, probabil ca ai dreptate...