View Single Post
  #1  
Vechi 19.05.2008, 17:00:58
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Nu se poate sa nu fi remarcat in foarte multe biserici crestin-ortodoxe simbolul ochi intr-un triunghi din care izvorasc raze de lumina.
Am vazut pe cineva pe aci zicand ca este simbol masonic.

Mie mi se pare simbol crestin-ortodox care ne arata pe Sfanta Treime si totodata faptul ca Dumnezeu e atoate-vazator - adica stie toate cate se intampla - deci si ce gandim etc.

Cum acest simbol exista dinainte de 1700 (cred eu) - se pare ca masonii l-au preluat de la crestinii-ortodocsi fara sa stie care e treaba.

Acest simbol este si pe o carte de parintele Nicodim Mandita - care numai mason nu a fost.

Bine asta nu inseamna caci crestinii ortodocsi ar trebui sa faca un proces masoneriei ca le folosesc simbolurile ca nu le sta in fire.

Ceea ce zic masonii - ca ei exista de pe vremea lui Hiram nu sunt decat povesti de adormit copii mici.
Masonii pare-se exista de pe la 1700 si ceva.
Si prima lor productie este revolutia ateista din Franta.

Ca o fi fost folosit acest simbol si inainte de venirea lui Dumnezeu pe pamant - nici nu ar fi de mirare ca doar Enoh stia cand s-a intors din ceruri ca Dumnezeu este treime.

Si se vede foarte clar ca si proorocii stiau aceasta (de Sfanta Treime) cand vorbeau de Duhul lui Dumnezeu (Duhul Sfant) in Vechiul Testament.

E un articol in "Lumea credintei" numarul de pe mai despre masoni.

Reply With Quote