View Single Post
  #47  
Vechi 07.07.2012, 19:16:33
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kronos Vezi mesajul
Pentru mine lipsa imparțialității este și va fi mereu o problemă. Faptul că prezintă jumătăți de adevăr cu titlul de „adevăr” sau exagerări sau denaturări (cazul Robertei Anastase cu voturile numărate de secretari și doar comunicate de ea) etc. și tocmai că lumea crede și se lasă în continuare prostită de circul voiculescian e o problemă.


Alunecați în subiectivism. Unul dintr-acela pătimaș în care se vrea capul lui Moțoc. Cine îl vrea, de ce îl vrea? Nimeni nu știe. Dar noi „capul lui Moțoc vrem ”. Nu e dreptul nimănui de a face ce vrea. Ca formator de opinie ai o responsabilitate morală a imparțialității. Că unor nu le pasă, e altceva.
Și Președintele, indiferent de ...-escu, are dreptul la o suspendare corectă. Nu te apuci să îl suspenzi doar pentru că a scăzut în sondaje, de dragul preluării scaunului de la Cotroceni, cu prețul de 90 de milioane de lei, bani cu care poți renova un spital sau construi o școală. Băsescu nu a încălcat Constituția (cel puțin nu prin săvârșirea unei fapte grave). Din 7 capete pentru 5 era acuzat că are o opinie. Nu mă interesează persoana lui, dar mă deranjează să văd cum se calcă peste cadavre și se desconsideră legea doar pentru demiterea lui. Dacă cu el la Cotroceni se emit și se schimbă legi și atribuții, când vine unul de-al lor ce se întâmplă? Același lucru, doar că liniște deplină pentru că se va face totul în umbra complicității.
1.Tot ce scrii tu e in regula atunci cand esti fanul lui Basescu. Dar eu care sant de cealalta parte iti spun ca presedintele trebuia suspendat de multe ori. De exemplu cand a refuzat sa-l numeasca pe Klaus Johannis.
2.Suspendarea se decide de catre parlament. " Faptele grave " se decid de catre parlament. Stiu ca nu auzi asta la televiziunile tale "obiective " dar cei care decid ca presedintele trebuie suspendat sant parlamentarii.Exact cum politia te poate retine 24 de ore fara mandat.Uita de CCR in cazul suspendarii pentru ca ei au doar un rol secundar.
Nu se intampla nimic cu Basescu. Nu-l omoara nimeni. Depinde de oameni sa hotarasca daca vor sa continue cu el sau nu.
Reply With Quote