View Single Post
  #5  
Vechi 08.06.2011, 09:52:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Se pare că e o pîine completă, deci foarte sățioasă. Dacă Dumnezeu a dat această rețetă, atunci merită încercată.

Nutriționiștii vorbesc de așa-numita proporție divină a mineralelor, vitaminelor și a celorlalte componente ale plantelor și semințelor. Dacă de exemplu din bobul de grîu se separă coaja, dînd la o parte tărîțea, atunci pîinea nu mai este integrală, ci devine din ce în ce mai albă.

Dacă din drobul de sare se separă mineralele și se consumă numai clorura de sodiu, se strică proporția divină dacă se consumă numai clorura de sodiu (eventual cu antiaglomeranți bonus). În momentul în care NaCl este asimilată în organism, molecula va încerca să revină la formula inițială absorbind din corpul nostru respectivele minerale și cauzînd un rău în felul ăsta. La fel și cu zahărul, trebuie să fie cît mai "original" posibil, pentru sănătate (de preferat să fie luat direct din legume și fructe).

Orice plantă, fruct, orice fel de semințe am mînca, trebuie să le mîncăm așa cum le-a lăsat Dumnezeu ca să obținem maximul lor de eficiență. De preferat nefierte, negătite, cît mai proaspete... dar asta e o altă poveste.

De ce am scris lucrurile astea? Deoarece consider că Dumnezeu ne-a dat o rețetă de superpîine, o rețetă divină în care semințele amestecate acolo dau un randament mult mai mare decît dacă le-am consuma separat. Dacă am reușit să fac pîine normală la cuptorul de aragaz, atunci voi încercă să coc și rețeta lui Iezechiel să văd ce minune iese.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote