View Single Post
  #7  
Vechi 10.06.2011, 18:32:54
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit retete sanatoase

Daca mai imi vine in cap vreo reteta de mancare sanatoasa, eventual de post, s-ar putea sa o postez. De la o vreme vad ca am o foarte mare fantezie culinara, pacat ca nu o pun si in practica mai des.
De exemplu, azi fiind dezlegare la peste ( cred), am facut salata de ton cu mango. (ton din conserva, dar preferabil sa fie cat mai intreg, scurs uleiul, zeama de lamaie la greu, sare, piper daca mai vreti se poate suplimenta cu ulei de masline, mango taiat cat mai mic si amestecat bine-bine sa se imbine oarecat dulceata fructului cu gustul sarat al carnii, puteti pune si masline, si putin porumb si chiar orez sau paste, verdeata cat cuprinde, eu am pus niste menta, dar probabil ar merge si patrunjel)
pentru cina am pregatit 2 bucati de crap, prins de noi, pe care l-am descongelat si l-am pus la "marinat" cu : sare, piper, zeama lamaie, ulei masline, vin, usturoi (felii) si rozmarin (pulbere); daca aveam menta la ora resp. puneam si un pic de menta.
Intrebare despre post:
- sunt permise astfel de "fantezii culinare" sau trebuie sa ne limitam la strictul necesar existentei? adica e "pacat" sa preparam ceva atat de apetisant?
- se poate consuma alcool (de ex. bere) la masa, in timpul saptamanii sau adaugat la vreo mancare (desi , daca nu gatesti carne sau peste, la ce sa pui vin sau bere?) sau stiu eu, in ceai vreo lingurita de ceva, rom sau ce s-ar mai putea pune, in vreo bautura racoritoare.
- stiu ca erau niste reguli cum ca sa maninci "un singur fel de mancare toata ziua si aia uscata" , si nu-mi vine in cap nici un exemplu de astfel de mancare.
Oricum, tentatia culinara e si ea tot o tentatie, (mai ales in lipsa altor tentatii), cu consecintele de rigoare, si trebuie sa ne impunem si in acest sens niste reguli si niste limite, nici sa nu ne imbolnavim de malnutritie, nici sa facem excese.
Va doresc in primul rand "pofta buna " si daca nu ne mai intalnim, sarbatori fericite (Rusaliile, Sf. Petru si Pavel) si un post binecuvantat cu impliniri spirituale.
Doamne ajuta!
Reply With Quote