View Single Post
  #4  
Vechi 17.05.2023, 23:16:42
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Hristos a înviat!

9 iunie 2024 va fi o nouă Duminică a Orbului, cum au fost și alegerile iliesciene din 1990. În funcție de starea noastră sufletească de la acea vreme vom alege ce să facem în ziua votului. Eu în 2019 și 2014 nu am votat cu candidați din partidele majoritare, în 2014 l-am pus pe Iulian Capsali, iar în 2019 tot pe cineva din afara curentului „calea largă”, cred că Peter Costea (pe care îl chema ca pe mine ).
E foarte bine că ai votat așa atunci, te-ai antrenat pt un vot mai mare și ai evitat factorii FSN care au distrus România PNL,PSD, PMP, așa am gândit și eu am votat Capsali în 2014.

Am crezut că Iulian va fi unul dintre pilonii care vor aprinde conservatorismul, suveranismul, interesul național și va fi o reorganizare a polilor politici pe model BI-partinic din USA, adică va fi stânga progresistă USR-PNL-PMP-P$D vs conservatori AUR/ ANT(alianta național țărănistă)o aripă a PNTCD / partidul Republican/antreprenori/votanții referendumului pt familie.

Nu cred că Peter Costea poate trece pragul, a candidat în 2014 și a luat până în 30.000 voturi, în 2019 a luat în jur de 100k, iar la Parlamentare în 2020 Alianța lor a luat tot vreo 30k maxim, există riscul ca oamenii să-și piardă răbdarea cu el, am văzut mulți dezamăgiți, e un efort să mergi la vot sau să și lipești afișe, să dai distribuiri, să pierzi prieteni și după să vezi că nu e niciun rezultat.

Deci până acum nu trece pragul singur dacă nu se aliază cu AUR, orice vot anulat sau spre cei care nu fac pragul, nu produce efecte, locurile necâștigate de partidele mici și independenți, se redistribuie tot către partidele mamut, în ordinea ierarhiei primare, deci ajutăm PNL,PSD, USR.

Învingătorii culeg tot din păcate în sistemul electoral românesc, orice partid mic e un risc de fragmentare voturi și forță, lasă PNL să se fragmenteze prin Forța Dreptei și partidul lui Mocan, USR prin Reper și partidul lui Mocan , PSD prin PRORO șamd.

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
În anul 2009 când aveam 19 ani, nici nu îmi amintesc clar să fi fost la vot la europarlamentare. În acel an era EBA independentă, dacă am fost este posibil s-o fi pus chiar pe ea. Iar pentru la anul în 2024, avem o vorbă înțeleaptă în popor: „Om trăi și-om vedea!”
EBA a subperformat în 2020, pt un post de deputat a luat vreo 3% în Constanța fieful lui Petrov, unde AUR a luat 15%, asta și pt că Paleologu și persoane din PMP tot îl atacau pe ÎPS Teodosie și-au luat o zmetie de nu s-au văzut.
Pt rezultatul Ebei, PMP a fost la vreo 10.000 de voturi de a face pragul, deci cu un 5% al ei la Constanța, intra și PMP în Parlament.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 17.05.2023 at 23:20:18.
Reply With Quote