View Single Post
  #28  
Vechi 19.07.2012, 13:34:13
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rusinea de dinaintea Spovedaniei face parte din canon, e necesara deci. Daca am stiut sa facem pacate fara sa ne fie frica sau rusine de Imparatul ceresc, acum venim si recunoastem ca am gresit in fata preotului, care este martor al spovedaniei noastre si calauza pe drumul mantuirii. Mult se bucura Dumnezeu pentru fiecare om care se spovedeste.

E bine sa simti ca poti fi deschisa fata de duhovnic, sa simti ca poti sa-i marturisesti pacatele si sa simti ca poti sa accepti povetele lui sau un canon. Daca ai anumite retineri fata de preotul pe care-l cunosti bine, atunci poti sa mergi la altul. Important este ca tu sa fii impacata cu Dumnezeu.

Nu cred ca ai facut pacate aparte despre care preotul sa nu fi auzit la alte marturisiri ale credinciosilor. Dar e important sa le marturisesti tu cu gura ta, ca sa iei iertare. Fii cat mai exigenta cu tine si noteaza toate pacatele mari si mici. O spovedanie completa aduce multa multumire in suflet. Tainuirea unui singur pacat zadarniceste efortul de a le spovedi pe celelalte. Doamne ajuta!