View Single Post
  #1  
Vechi 17.01.2008, 13:44:24
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Intrebare: Daca Am o problema, spuneti-mi, va rog, la cine sa merg, la un preot sau la un psiholog?
Parintele Rafail: Eu as zice: bineinteles ca ar trebui sa mergi la un preot. Dar observ cu multa durere un lucru in lumea noastra: se intampla din ce in ce mai desca noi preotii nu gasim felul ortodox de a primi pe om, de a-l asculta, de a-l intelege, de a-l invia. Acum va zic ca unul care vine din Apus, unde de 1000 de ani nu a mai fost Biserica, unde spiritualitatea apuseana a falimentat total. Veacul al XX-lea i-a manifestat falimentul care era in ea demult.. Acum cei luminati ai Apusului cauta din ce in ce mai mult catre ortodoxie, acea ortodoxie care e prost inteleasa pe aceaste meleaguri de bastina ale ortodoxiei, riscand astfel sa fim in pozitia evreilor care ei insisi au pierdut traditia data neamului lor. V-o spun tocmai ca sa nu se intample lucrul asta, ca sa cer Domnului ca nu numai apusenii sa gaseasca adevarul, dar ca si voi sa va inbotatiti in bogatia care este mostenirea noastra. Deci in Apus, unde Biserica nu mai este, am impresia ca stiinta asta a psihologiei este si ea un fel de mila a lui Dumnezeu, intr-o lume in care Dumnezeu nu mai existasi exista o para-Biserica, o para-preotie ca sa-I zicem asa – nu vreau sa-I zic pseudo, desi ar trebui probabil. Ce este psihologul? Este un om la care te poti duce si la care poti descarca toate si poti spune toate si stii ca n-o sa fii judecat din motive profesioanale, acela in principiu iti tine “taina spovedaniei”. Parinti preoti! Asta e de fapt prerogativa noastra ortodoxa de care ne-am indepartat. Preotul prin harul preotiei, are Taina, are pe insusi Dumnezeu pe care-L poate impartasi. Aceasta depaseste cu mult orice asteptare a psihologului in ceea ce poate face el pt clientul lui. Va spun acest lucru ca sa intam un pic inTaina lui Dumnezeu care e necuprinsa de mintea omeneasca. Am vazut inviere in masa, am vazut zeci de familii care au inviat din morti in Apus si aici la fel!
Deci as zice bineintzeles ca la preot trebuie sa mearga omul cu probleme. Dar iertati-ma frati preoti, arhierei, trebuie sa ne spovedim oarecum caci adevarul asta este: suntem in asa hal ca nu ne mai stim vocatia si atunci poporul debusolat merge unde poate si la cine poate.
Va spun si lucrul asta: psihologia, care din cate stiu eu a inceput cu dl. Freud si a continuat cu dl. Jung, a facut multe rele pt om. Dar iarasi daca va uitati dintr-un punct de vedere istoric, pana si acolo se cauta omul, isi cauta adevarata sa fiinta si va spun sunt multi psihologi care gasesc si descopera adevaruri, insa doar franturi de adevaruri puse in dezordine, adevaruri care daca le analizati veti constata ca erau deja cunoscute candva in Biserica Ortodoxa si spre rusinea noastra nu le mai traim, nu le mai aplicam cum se cade. Zic de rusinea asta, fiindca stiti, eu consider ca noi toti suntem ca un singur om, spovedania mea este spovedania ta, viata mea este viata ta, impartasim aceeasi soarta si as dori sa va chem pe toti ca un singur Om si sa ne innoim in Duh. Nu zic asta ca voi mirenilor sa judecati pe preoti, zic ca voi mirenilor sa va rugati pt noi ca Dumnezeu sa ne lumineze ca sa va putem lumina, zic asta pt fratii mei preoti ca sa stim ca e loc de mai bine, sa luam pilda si de la dreapta si de la stanga, si de la parinti si de la psihologie sis a ne invatam si din lumea dreptatii si din lumea pacatului, din toate marturiile, sa intelegem cu ajutorul lui Dumnezeu si sa ne intoarcem cum zice in Apocalipsá, unei Biserici: intoarce-te la cele dintai pana nu-ti voi lua lumina din mijlocul tau.

Reply With Quote