View Single Post
  #6  
Vechi 14.02.2008, 16:53:40
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Referitor la postarea mea de mai sus, se poate intelege altceva, asa ca subliniez: cred ca Spovedania este o taina. Si rog cititi psiholog in loc de psihiatru. (scuze, m-am grabit sa scriu).
Psihiatrul se ocupa de ceea ce inseamna boala psihica, medical vorbind. Desi pot face si ei cursuri si pot deveni psihoterapeuti, pot da sfaturi pe bani.intrebarea e valabila, pentru mine: uneori ne trezim mai greu constiinta, iar psihologul si psihoterapeutul pot avea un rol important in acest sens.
Imi inchipui ca preotul are un rol important mai ales in faza in care constientizam pacatul si ne caim, si il marturisim. Psihologul exploreaza zonele "negre" ale sufletului nostru. Le scoate la lumina, le discuta, mai schimba puncte de vedere, ne face sa acceptam anume lucruri, ne face ordine in viata, ne duce in acel punct unde noi intelegem ce anume am gresit. Cand intelegem, daca suntem credinciosi, ne gandim la Spovedanie, sa spunem lui Dumnezeu ca ne pare rau.
E adevarat ca duhovnicul meu mi-a dat si sfaturi cand am avut nevoie. Din pacate, ca si tip acordat, au fost 5-20 min cu aproximatie, uneori doar de 4 ori pe an. A trebuit sa exploreze pe rand anumite zone ale sufletului, sa le verifice daca sunt in regula. Si sincer, nu stiu cum a tinut minte totul de la o spovedanie la alta. Doar ca.. unele se mai repeta, pana scapi de ele, am auzit ca li se intampla si altora.
Reply With Quote