View Single Post
  #3  
Vechi 02.04.2012, 20:34:25
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Acum, aici in Cluj, ne trezim salutati cu :""Buna"" de la al cu tata-n gura...si pana la tinerii vecini noi, majoritate studenti, veniti ei stiu de unde.. de pe-aci pe-aproape oricum, vreau sa spun ca nu din alte parti decat Ardeal, caci atunci ar cunoaste ce inseamna felul acesta de salut (sau, si nu doresc absolut deloc sa fac din asta o discutie politica, dar asa stau lucrurile, de multimea de tineri pdl-isti adusa in ultimii doi ani in unitate; ceilalti nu-si permit, saluta normal, cum stiam noi).

“Servus” e formula familiara pentru clujeni sau varianta derivata “serus” . Pe bietul “v” unii nu-l mai pronunta, de parca a-l pronunta ar suna mai degraba o subliniere a partii formale in detrimentul fondului :) Am sesizat ca nu se mai foloseste atat de des pluralul “szervusztok”, ci unii dintre noi spun tot „servus” si atunci cand saluta un grup. In fine, eu folosesc ca si formula informala "servus", niciodata "buna".

Cred ca cine cunoaste bunele maniere, stie ca nu poate saluta niciodata cu "buna" o doamna sau o persoana mai in varsta,ci se foloseste salutul formal "sarut mana" sau "buna ziua".

Last edited by ioanna; 02.04.2012 at 20:36:54.