View Single Post
  #6  
Vechi 04.07.2009, 15:50:07
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de L.sorin Vezi mesajul
O pereche de tineri, dupa ce s-au impreunat, fac un dus si apoi pot aprinde candela, pot da cu aghiazma, cu tamaie, pot face rugaciuni.
Cand [COLOR=darkred]cautam sincer[/COLOR] un raspuns, Dumnezeu ni'l va randui, printr'o carte, printr'un om sau printr'o fapta.

Daca se doreste a se face dus (dupa apropierea trupeasca) din oricare alt motiv fizic, nu este nici o problema, insa [COLOR=darkred]daca se face aceasta dintr'un motiv de ordin sufletesc, sa stii ca este o cadere din dreapta credinta[/COLOR], este o vedere gresita a trupului si a unei randuieli curate, puse in trupul omului de insusi Dumnezeu. Sa nu'L trimitem pe Dumnezeu la dus.

Sa ne ferim de gandirea acelora care se vad "mai sfinti decat sfintii", precum anumite persoane din randului celor de la Oastea Domnului. Nu acuz pe nimeni, ci doar anumite cazuri concrete, pe care le'am cunoscut personal.

[SIZE=2][COLOR=darkred]Clement Alexandrinul[/COLOR] spune, despre căsătorie, astfel: "Este întotdeauna legiuit ca cel curat să atingă pe cel curat." Nu puțini se luptă în inima lor cu gândul că dragostea trupească întinează. Pentru a-i odihni pe unii ca aceștia, care nu se casatoreau din pricina faptului ca unii le spusesara ca dupa casatorie nu mai sunt curati, [COLOR=darkred]Sfântul Grigorie Teologul[/COLOR] spune: "Sunteți curați chiar și după căsătorie. Însumi mă fac răspunzător de aceasta. Eu însumi vă voi cununa; eu însumi voi împodobi mireasa. Nu defăimăm nunta dacă cinstim mai mult fecioria. Voi urma pe Hristos, curat Cavaler de onoare și Mire, căci a săvârșit o minune la o nuntă și cinstește cununia cu prezența Sa."[/SIZE]
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote