View Single Post
  #5  
Vechi 22.11.2009, 21:45:44
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit Va multumesc foarte mult

pentru cuvintele de incurajare si sfaturile spuse. Eu traiesc departe de ROmania de 19 ani , am sosit pe taramul asta cind aveam 20 de ani. Am crescut ortodoxa dar nu am cunoscut ortodoxia asa cum trebuia ( asa au fost timpurile), dar am avut binecuvintarea ca Dumnezeu sa-mi scoata in cale oameni care m-au invatat sa ma rog, si m-au indrumat sa citesc bibilia. SI mereu m-am tinut de asta. Dar nu cu ravna cu care ar trebuii. Am cautat mereu un locsor intr-o casa sa a lui Dumnezeu si nefiind cunascatoare de legile cele drepte am fost amgita sa ma rog in alte case ( penticostali, adventisti, baptisti, martori, etc) si fiecare cautau sa ma faca sa ma leapad de credinta mea si sa intru la ei, sa ma botez la ei. Mi-au oferit studii biblice si atunci mi-am deschis ochii. Cind mi-i se puneau diferite intrebari din ortodoxie si nu stiam sa raspund si ei imi dadeau varianta lor a aparut dorinta de a cunoastea mai bine calea adevarului lui Dumnezeu.

Si am inceput sa ma rog mai des si sa-l caut pe Dumnezeu mai des, si de ce invat de ortodoxie mai mult de aia imi dau seama in sufletul meu ca am fost mereu unde trebuia dar nu am stiut, am dormit in religie (asa am simtit cel putin).

Am ajuns ca nu mai pot merge in case la oamenii aia, nu am nimic cu ei, dar nu mai pot merge la ei, dar doresc sa merg in casa lui Dumnezeu. Este biserica ortodoxa romana dar cam la 2 ore de condus de aici, si fiind cu casa, copiii, serviciul este aproape imposibil sa ajung acolo.Dar am vazut ca sint biserici ortodoxe de rusi, sarbi si greci ( chiar la 15 minute de condus de unde stau este una greceasca).

M-am spovedit la DUmnezeu in rugaciunile mele, si o fac zilnic, si ma simt mai bine, este asa de bine sa poti vorbii cu DUmnezeu oricand ( pacat ca nu o facem mai des). Dar doream sa o fac si la un preot. Si aici m-am impotmolit ca preotul grec care poate primii spovedanie inca nu am reusit sa il contactez, astept pina vinerea viitoare cind au liturghie in engleza si sper ca pot vorbii cu el atunci.

Dar va multumesc mult de sfaturi, si este ca o incurajare pentru mine in dorinta care o am sa fac cei drept in calea Domnului si doresc mult sa ajut pecopiii mei sa faca la fel.
Reply With Quote