Subiect: PREOT
View Single Post
  #6  
Vechi 17.01.2006, 09:23:00
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Mircea
Preotia universala o avem toti, de la botez. Suntem datori a-l marturisi pe Hristos si sa invatam pe cei care nu stiu. Doar unii dintre noi insa au acest har sa fie primiti in cler. Preotia este taina prin care se transmite Harul lui Dumnezeu si de aceea trebuie ca cel care il primeste sa fie vrednic. Ma rog ca Dumnezeu sa ne trimita cat mai multi preoti buni care sa ne indrume spre Imparatia Sa.
Am vorbit cu cel mai bun prieten si mi-a spus ca el nu crede in preoti. De ce? Pai pt. ca majoritatea au fost informatori, etc., etc., Omule, intradevar pe vremea comunismului poate au fost si din acestia, dar nu asimila omul cu preotul. Am citi ca preotul chiar de ar fi pacatos, atunci cand savarseste Liturghia, harul lui Dumnezeu il sfinteste. Deci, vezi puterea Domnului, nu pacatul omului. Si preotii, calugarii au ispite mai mari dacat noi. Eu zic, metaforic(dar poate fi aievea de as avea ochii sufletesti mai curati)ca eu ma lupt cu un diavol, iar ei poate cu 10-20. Si atunci la care e lupta mai grea? Doamne apara-ne de ispite si pune paza gurii noastre sa nu ne ardem prin rautatile pe care le spunem.
Reply With Quote