View Single Post
  #9  
Vechi 30.07.2010, 23:57:53
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Stai putin,dar nu e pasaj, in care se spune clar, ca intrand in templu ierusalimului, Cristos insusi a pus mana pe un bici, pentru a-i croi, zdravan, pe bisnitarii ce-si faceau veacul acolo,!
Le-a rasturant mesele de le-au sarit banii pe jos, strigand la ei, ca nu e templul pestera de talhari?!!!
(am citat si povestit, aproximativ, din memorie )
De ce sa citati din memorie cand cu un singur click ajungeti pe pagina http://www.crestinortodox.ro/biblia-online/

Daca ati fi citit acolo nu ati fi gasit nicicum povestea cu Iisus croind pe cineva cu biciul.
Iisus a fost biciuit. Aceasta e sigur.
Apstolul Pavel a fost biciuit. Aceasta e sigur.
Alti crestini au fost biciuiti. E dincolo de orice indoiala.

Dar nu avem nici o proba care sa ateste ca au existat crestini care au biciuit.
Da, a existat Sfanta Inchizitie cu toate ororile ei dar aceia nu erau (cel putin in opinia mea) crestini.


Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
Eu nu pretind ca am maxima dreptate in interpretarile mele, teologii,si traitorii stiu mai bine, insa si eu ca absolvent de filosofie,cu ceva lecturi din kant, hegel, heidegger,nietzsche, platon, cred ca am oarecare competente sa analizez lucid un text,biblic, in cazul de fata !
Agreez cu dumneavoastra, cel care a gresit semenului sau trebuie sa-si ceara iertare. Prea de multe ori Biserica (poate doar cea penticostala) nu a fost gata sa confrunte agresorul si s-a marginit la a cere victimei sa-l ierte pe agresor. Victima trebuie sa ierte dar cealalta fata a monedei este ca agresorul trebuie confruntat cu pacatul lui. El trebuie sa ceara iertare.

Dar daca nu-i pare rau nici macar in urma intregului proces descris de dumneavoastra, el trebuie privit ca un pacatos si ca un vames.

Ce inseamna aceasta? Dumneavoastra spuneti: sa-l tratam cu indiferenta. Nu prea sunt de aceeasi parere. Nu gasesc in Scripturi permisiunea de a trata pe cineva cu indiferenta.

Ce a spus Iisus ca trebuie sa manifestam pana si fata de de vrasmasi?
Reply With Quote