View Single Post
  #14  
Vechi 08.09.2009, 09:32:10
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Legat de acatiste, poti citi tot ce scrie in acele carticele, ori in Acatistier. Daca sunt trecute si ecteniile, eu cred ca le poti citi si pe acelea. Tin minte ca si eu citeam o ectenie de la Paraclisul Maicii Domnului (parca) si tare frumoase erau cererile. Ecteniile sunt scurte rugaciuni. Oricand poti spune: "Sa ne rugam pentru pacea lumii." Mergand pe strada, sa iti vina in minte: "Sfarsit crestinesc, la Domnul sa cerem." Dea Domnul sa avem mintea plina de astfel de ganduri.

Insa legat de celelalte slujbe (Liturghier, Molitfelnic) nu stiu ce sa zic. Stiu ca sunt carti ale preotului, insa mi'e teama sa nu gresesc. Sunt pe acolo rugaciuni ale Sfintelor Taine, Sfanta Liturghie, rugaciuni pentru izvavirea de diavoli, etc. Nu se cade sa avem indraznirea sa le citim pe acelea, fara binecuvantare. Iar pana acum eu nu am auzit de vreo recomandare in acest sens. Sunt atatea alte carti cu rugaciuni minunate, incat nu are rost sa ne tulburam mintea cu alte nelamuriri.

Iti recomand cateva carti de rugaciune: Ceaslovul, Plansurile Sfantului Efrem Sirul, Thicara, Psaltirea, Acatistierul.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 08.09.2009 at 09:34:40.
Reply With Quote