View Single Post
  #1234  
Vechi 08.10.2009, 00:41:13
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Tu reflecteaza mai mult asupra acestui verset, pe care l-ai postat

Astept sa-mi dai un verset unde scrie ceva despre "sufletul nemuritor" (ca sa reflectez si eu.
Mai Condore mai, tare incapatanat mai esti! :)

Astea sunt sufletele moarte despre care precizezi tu mai sus: mortii sufleteste care ii ingroapa pe cei care au murit la propriu, ca nu degeaba s-a scris versetul asta in Biblie:

Iar El i-a zis: Lasă morții să-și îngroape morții lor, iar tu mergi de vestește împărăția lui Dumnezeu.

Uite si invierea in care credem noi, ortodocsii: este mutarea din moarte la viata inca din lumea asta a sufletelor moarte care pot sa invie, devenind inca de pe acum locasuri ale Imparatiei Cerurilor sau ale Lui Dumnezeu:

Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu și crede în Cel ce M-a trimis are viață veșnică și la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viață.

Este evident ca Dumnezeu nu distruge fiintele create dupa Chipul Sau, adica printre altele nemuritoare, indiferent ca este vorba de ingeri sau de oameni. De unde ideea asta?!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.