View Single Post
  #3  
Vechi 15.09.2006, 09:06:45
marlene marlene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2006
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
La noi, la crestin-ortodocsi, se fac pomenile pentru morti, imediat dupa inmormantare, la 40 de zile si tot asa, dupa obiceiul locului. Este stiut, chiar si preotul o spune, ca mortul nu mananca nimic si, totusi... Ce semnificatie au aceste pomeni si de ce se spune "primeste de sufletul lui...X". Aici am eu niste nelamuriri. Vrea sa-mi spuna cineva, dar nu cu citate copiate de nu stiu pe unde si nici cu trimiteri la nu stiu care pagina. Din practica si din constatarea proprie. Multumesc!
Cand moare omul,vin atatia draci cate pacate a facut si atatia ingeri cate fapte bune are,apoi vine moartea in chip groaznic iar in acel moment sufletul se retrage in cele doua parti domnitoare ale lui "inima si creierul".In momentul primirii paharului mortii sufletul iese afara din trup,si apare ingerul pazitor pe care il avem de la Sfantul Botez si care ne insoteste inca patruzeci de zile pana la judecata particulara.Ingerul spune tot ce a facut,ce a gandit,ce a vazut de cand era de vreo trei ani.Asta se intampla in prima zi.In ziua a doua,sufletul e tot in casa si el vede cum este plans de cei dragi.In aceasta zi sufletul este dus de inger si ii arata si locurile unde a facut faptele.In a treia zi sufletul trebuie sa treaca vamile pana la patruzeci de zile,ingerul pazitor mai ia inca sase ingeri purtatori de lumina pentru ca ies inaintea lor multime de draci.Cand vin cei sase ingeri sufletul isi ia ramas bun de la trup pentru ca nu o sa-l mai vada.La vami sunt dracii care au cerut voielui Dumnezeu sa faca vamile.Cand sufletele ajung la vami dracii pun la cantar ce a adus ,pe umarul stang faptele rele iar pe umarul drept faptele bune care sunt cantarite de ingeriul dreptatii.Daca la spovedanie s-au marturisit toate faptele,Duhul Sfant a sters din catastifele lor ce au scris si omul este iertat de toate pacatele.Dupa ce trece toate vamile ajunge la cer si vede acolo o lumina de miliarde de ori mai frumoasa si mai stralucita decat soarele, iar in acest timp sufletul este dus sase zile in Rai oricat de pacatos ar fi.In ziua a noua vine sufletul impreuna cu ingerul pazitor din nou inaintea Tronului lui Dumnezeu care porunceste ca acesta sa stea treizeci de zile in iad.Aici vede sufletul muncile cele mai groaznice ale iadului.In a patruzecea zi sufletul impreuna cu ingerul pazitor se prezinta inaintea Tronului lui Dumnezeu pentru judecata particulara cand se hotaraste unde va sta sufletul pana la Judecata de apoi.De aceea e bine ca in aceste zile sa fie pomenit la sfintele Liturghii,sa se faca milostenie la saraci pentru a afla si el mila de la Dumnezeu.
Reply With Quote