View Single Post
  #3  
Vechi 26.10.2010, 13:05:09
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Intotdeauna ma intreb de ce altii au o viata cat de cat frumoasa si fericita si
altii aproape numai necazuri
de ce alti primesc multe daruri precum:frumusetea,darul de a canta,a desena.a
picta si multe daruri
de ce altii sunt frumosi si altii mai urati c acum s afim seriosi sunt si oameni
urati si frumosi.
Mi se pare nedrept ca altul sa aiba tiate acestea si altii deloc
unde este dreptatea
poate o sa spuneti ca vb aiurea si eu mai stiu ce dar chiar nu ma intereseaza
cine vrea sa spuna ceva bine cine nu e ok
doamne ajuta
Ionut, intotdeauna sa cautam sa apreciem ceea ce are aproapele nostru, sa-l urmam in cele bune ale lui si sa incercam sa descoperim darurile pe care ni le-a dat Dumnezeu si noua.Sunt multe- ori nu ai fost ajutat sa le descoperi, ori nu ai bagat de seama ca ai un anume talent. Fiecare om are"talantii lui", dar depinde cum ii inmulteste.In frumusetea fizica este doar darul lui Dumnezeu, cum dealtfel si tot ce dobandim in devenirea noastra- aici este implicat si efortul nostru, dorinta noastra de a fi mai bogati astazi decat ieri, maine decat astazi- spiritual. Eu gasesc ca aceasta este adevarata frumusete- cea a sufletului. Sufletul este ca o floare- este frumoasa, aduce si roade bune- doar daca o ingrijim.Sadeste in sufletul tau bunatatea, rabdarea, intelepciunea,curatenia. Incearca sa dovedesti sarguinta in cele bune si vei vedea cate daruri ti se vor adauga. Fii pentru semenii tai- de asta am venit pe lume, sa crestem duhovniceste, sa ne iubim aproapele ca pe sinele nostru.Oamenii sunt atat de frumosi cand sunt buni!Descopera-te si vei fi uimit !
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote