View Single Post
  #14  
Vechi 28.05.2008, 04:01:57
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.588
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cruciat
Fratilor, cui foloseste asa o aberatie? :(
Banuiesc ca celor despre care nu se vorbeste in comunicatul Parintelui Iusin, daca ati citit cu atentie, adica de cei care nu au helesteie de peste, nu au parohie in Bucuresti , nu au magazine in marile orase si care in general in catunele unde se afla nu pot suplimenta in nici un fel salariul de mizerie pe care-l primesc de pa Mitropolii.

Eu nu sunt neaparat adeptul sindicatelor pentru preoti insa as fi curios sa stiu ce alta forma de intrajutorare frateasca ar mai putea avea cei care asa cum zice parintele au cite 3, 4 copii si sunt disperati ca nu au ce sa le ofere, nici macar strictul necesar deoarece parohia lor este in... cimp si in afara de cucuruz si ceva maruntis altceva oamenii nu mai aduc la biserica.

In plus, se vorbeste despre intarirea obstei crestine din acele sate. Sunt de acord cu Sfintia Sa, insa acum din ce am vazut taranii stau aproape nedezlipiti de televizor si absorb 24 din 24 toate denigrarile care se aduc bisericii si preotilor care sistematic sunt vazuti ca fiind hoti, curvari, betivi, incalcatori de lege.
Deci, revenind, ce mai poate face un sarman preot ca sa schimbe aceste mentalitati si date "precise" care incep sa predomine in mintile oamenilor? si pentru care MEDIA cheltuieste miliarde de dolari pentru a-si atinge telul.

Pai credeti ca mai are cineva chef sa contribuie cu ceva substantial cind este in permanenta smintit si mihnit de stiri.

Pe vremuri parohiile tineau Minastirile. Cred ca in aceste vremuri lucrurile au inceput sa se inverseze si poate ca ar fi cazul ca unele din minastirile cu productii mari... sa ajute pe acesti sarmani care sunt adusi la disperare in punctul de a se uni in sindicate.

Sa fim seriosi, si sa fiti convinsi ca preotii care se scalda in bani, masini, excursii, helesteie, livezi, ferme agricole CAP-uri moderne nu sunt sindicalisti si nu or sa infiinteze nici un sindicat asa cum se aminteste mai sus, nu ar avea de ce...
Reply With Quote