View Single Post
  #19  
Vechi 26.11.2023, 00:02:29
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.001
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Sa mai tulburăm puțin apele neștiinței, ignoranței, confuziei etc,poate îngerul iluminării se va coborî peste neputința minții noastre să înțelegem această taină ascunsă de atâta vreme....
E chiar glumeață fraza având în vedere câte extrapolări eronate faci în 2 postări.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Cand poate păcătui in om înainte de naștere ?In plus Iisus nu a negat posibilitatea aceasta.De aici putem deduce că apostolii și inclusiv Iisus cunoasteau aceste principii ale metempsihozei și reîncarnării.
1. Și trecând Iisus, a văzut un om orb din naștere.
2. Și ucenicii Lui L-au întrebat, zicând: Învățătorule, cine a păcătuit; acesta sau părinții lui, de s-a născut orb?
3. Iisus a răspuns: Nici el n-a păcătuit, nici părinții lui, ci ca să se arate în el lucrările lui Dumnezeu.(Ioan cap 9)
Ucenicii nu știau dacă e orb din naștere, sau a orbit pe parcursul vieții - e orb fiindcă a păcătuit, sau s-a născut orb din pricina păcatelor părinților ? - cam așa au pus problema.

Să te naști orb pt păcatele părinților contrazice principiul karmic, în principiul karmic doar tu tragi pt ce faci și te naști tu în suferință, nu trage altul pt tine.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
43.Și strângând bani după numărul bărbaților care erau cu el, două mii de drahme de argint a trimis în Ierusalim, să se aducă jertfă pentru păcat. Foarte bun și cuvios lucru pentru socotința învierii morților!
44. Că de n-ar fi avut nădejde că vor învia cei care mai înainte au căzut, deșert și de râs lucru ar fi a se ruga pentru cei morți.
45. Și a văzut că celor care cu bună cucernicie au adormit, foarte bun dar le este pus.
46. Drept aceea, sfânt și cucernic gând a fost, că a adus jertfă de curăție pentru cei morți, ca să se slobozească de păcat.(2Macabei cap 12)
Acesta de mai sus e principiul pomenirii Morților, clar și limpede în Macabei 2, dacă sufletele lor se reîncarnau nu mai aveau nevoie de jertfe pt că ispășeau prin ciclul de reîncarnări.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
34.Au răspuns și i-au zis: În păcate te-ai născut tot, și tu ne înveți pe noi? Și l-au dat afară.(Ioan cap 9)
6. Că iată întru fărădelegi m-am zămislit și în păcate m-a născut maica mea.(Psalmul50)
Aici e tot principiul "Părinții au mâncat aguridă și copiilor li s-au strepezit dinții, nici David, nici orbul nu s-au zămislit singuri.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Mai jos avem niște pasaje care vorbesc despre Preexistenta sufletelor. Aceasta arată faptul că noi avem o existență înainte de a ne naște în trup,nu doar după ce ieșim din trup.
Negata și aceasta de Biserica.De aici putem deduce că noi existam înainte de formarea Pământului sau mai exact a acestei versiuni de univers.
Ieremia 1:5 VDC
„Mai înainte ca să te fi întocmit în pântecele mamei tale te cunoșteam și mai înainte ca să fi ieșit tu din pântecele ei Eu te pusesem deoparte și te făcusem proroc al neamurilor."
Sufletul e creat tot de Dumnezeu.
Dacă sufletul preexistă trupului, nu înseamnă că același suflet se reîntrupează în mai multe entități, sau personalități, sau trupuri, nu se face nicăieri extrapolarea asta în Biblie.


Luca Cap. 16
24. Și el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ți milă de mine și trimite pe Lazăr să-și ude vârful degetului în apă și să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.

Dacă bogatul nemilostiv s-ar fi reîncarnat, nu se chinuia în văpaie, ci pe pământ cu alt corp.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 26.11.2023 at 07:33:06.
Reply With Quote