View Single Post
  #2  
Vechi 24.09.2012, 00:09:33
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Buna, Viorel.
De ce esti asa trist? Ce ai patit?

Nu stiu daca am avut vreodata depresie, dar mai trec cateodata prin perioade proaste, de intristare... un bun remediu este sa iti ocupi timpul cu folos, sa iti faci datoria acolo unde esti - la serviciu, la scoala, in familie. E foarte importanta munca, dar si iesirile in aer liber cu prietenii. Eu una mi-am dat seama ca intristarea asta vine de la lene si de la grijile multe si facute aiurea. Incearca sa iti faci un program zilnic, sa stii la cat trebuie sa te trezesti, ce trebuie sa faci dupa aceea (nu uita de rugaciune), cum iti imparti timpul cu folos! Porgram de sculare si de culcare, program de rugaciune, program de masa, program de odihna, program de lectura...
Tine-te, in acelasi timp, de Biserica, participa la Sfintele slujbe, la Sfantul Maslu, spovedeste-te si impartaseste-te!
O idee simpla pe care am retinut-o de la praznicul Sfintei Cruci este aceasta: crucea e formata din doua brate. Cea verticala reprezinta relatia pe care trebuie sa o avem cu Hristos. Cea orizontala, relatia cu semenii. Una fara alta nu se poate. In functie de aceste doua coordonate isi poate duce sau nu un om cruce. Cand vei gasi si cand vom gasi raportarea corecta a noastra, ca indivizi, fata de aceste doua brate ale crucii, bine ne va fi!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote