View Single Post
  #22  
Vechi 13.03.2011, 10:44:34
Si totusi... Si totusi... is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.03.2011
Mesaje: 11
Implicit Ganduri ...

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi legate de spunerea rugaciunilor a acastitelor sau a paracliselor. Spre marea mea rusine la cei 26 de ani pe care ii am , nu stiu foarte multe lucruri despre religie. Nu pot spune ca nu ma rog , ca nu merg la biserica. Fac aceste lucruri, in ultimul timp poate din ce in ce mai des( faptul ca ne-am mutat de curand intr-o alta tara, temporar, ne-a apropiat mult mai mult de biserica si de credinta ca pana acum). Insa niciodata nu am stiu multe lucruri despre religie, nici nu am pretins acest lucru. Nu stiu sa va spun de ce nu am fost interesanta sa aflu din ce in ce mai mult, insa cert e faptul ca sunt un oarecare incepator in aflarea si cunoasterea religiei. De ceva timp am inceput sa tot citesc si acest forum, de unde recunosc au fost foarte mult lucruri pe care le-am aflat noi. Si acum sa va intreb ce anume nu imi este mie foarte clar:

- cand citesc rugaciunile acasa la mine, trebuie sa am capul acoperit cu un batic( uitasem sa spun ca sunt casatorita) ? Nu obisnuiesc sa port batic insa imi doresc din tot sufletul sa incep sa schimb anumite lucruri.

- un paraclis sau un acatist trebuie citit obligatoriu in genuchi ?( In sensul ca eu in multe seri l-am citit bagata in pat acatistul - acatistul Sfantului Nectarie - un sfant foarte drag noua care ne-a ajutat tot timpul in orice problema am avut ). Pe aici citeam ca sub nicio forma nu se pot citi acestea in pat-decat in caz de boala. Insa ce sa zic, eu le-am citit si seara in pat inainte de culcare, si dimineata dupa ce m-am spalat pe fata , si am revenit in pat in plapumioara la caldurica. Dupa mine importanta e credinta si rugaciunea, si cum stii sa fii un bun crestin, si sa te rogi. Adica mi se pare mai normal sa citesc cand si cum simt, din tot sufletul, decat sa stau in genuchi cu orele si sa fac 10 inchinaciuni, iar a doua zi sufletul meu si vorbele mele sa fie la fel de taioase. Acum poate ca totusi gresesc eu in gandirea mea si tocmai de aceea m-am gandit sa va intreb . Sunt sigura ca aici sunt oameni care stiu mult mai multe ca mine ( evident- la cat de nestiutoare sunt eu, din pacate pentru mine si sufletul meu ) si care ma pot sfatui de bine.

-am inceput sa tin postul, insa nu am mers pana acum la preot. Citeam zilele trecute un interviu acordat de catre parintele Cleopa in care spunea ca la inceputul postului trebuie sa mergi sa te spovedesti. Daca merg saptamana aceasta la biserica sa caut un preot sa ma spovedesc credeti ca este prea tarziu ?( fiind deja in a doua saptamana de post ).

- in casa putem avea mai multe candele? In sensul ca noi deja avem o candela improvizata in dormitor, la care avem icoana Sfantului Nectarie, insa ne-am dori sa mai avem candele si in bucatarie . Din momentul in care aveam o candela in casa va spun din tot sufletul ca este o atmosfera extraordinara( emana o liniste aparte, somnul este mult mai linistit - e ceva ce nu se poate descrie in cuvinte ).

Per ansamblu cam astea sunt intrebarile pe care le aveam. Sigur o sa imi mai vina in minte si alte lucruri despre care as vrea sa va mai intreb, dar cu siguranta voi reveni.

Va rog sa nu ma considerati un om rau, sau prost pentru ca nu stiu niste lucruri, care poate pentru voi sunt elementare. Sunt pur si simplu o nestiutoare, dar cu o dorinta enorma de a invata cat mai multe lucruri.

O duminica frumoasa !
Reply With Quote