View Single Post
  #2  
Vechi 25.06.2008, 14:21:26
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

drept sa spun shi sincer, este ca eu l-am vazut in tv acum catziva ani, shi parea un copil foarte "batran", era mititel shi cu o minte serioasa shi matura shi vorbea cum se intalnea el cu altzi copii shi cum discuta, m-a ingrozit caci parea un intzelept de catziva anishori, shi din el razbatea o intelegintza uimitoare, dar inteligentza nu este neaparat buna, shi poate fi shi rea, dar el parea ca avea o intzelepciune sau maturitate ce contrasta puternic cu varsta lui shi din pricina aia imi parea ingrozitor, m-a infricoshat, ceva dureros shi matur imi transmitea prin tv, prea serios dar nu era el vinovat cu numic pentru asta...

apoi l-am vazut la o emisiune cu Oreste, shi spunea acolo ca are 14-15 ani... shi nu 11 sau cat arata el ca are, ca acum, la a doua reintalnire cu el pe TV, mi se parea foarte mititl pentru varsta lui, arata de 5-6 ani shi el totushi avea 14-15... era foarte ciudat, eu l-am recunoscut dar nu mi-am dat seama ca trecuse atat de mult timp de cand l-am vazut pe tv cu ani in urma... deci iata ca acum avea varsta mai mare, chip shi trup de copil shi intzelepciune de matur...dar acum nu am mai fost ingrozit de el ci mirat caci acum shi sufletul sau parea tanar, nu ca in trecut, parca intinerise la suflet dar mintea shi-o pastrase matura cum o avusese de mic.

Apoi, urmarind discutzia am observat ca are credintza in Hristos, shi multe lucruri sunt frumoase shi corecte pe care le spune, iar cand vad ca are pe sf Calinic de la Cernica langa el in icoana, nu pot decat sa cred ca e pe maini bune...

Apoi am citit ca a suferit doua interventzii pe creier shi ca abea acum a scapat de probleme, deci a trecut prin iadul bolilor shi a posibilitatzilor mortzii... shi-a pastrat sperantza shi nadejdea in Dumnezeu ca va face 4 meserii shi nu doar una, nu ca sa se laude ci pentru ca pe fiecare le iubea...

Am stat un pic sa vad despre ce discuta el shi cum a zis despre talantul din om shi ce sfaturi dadea shi erau frumoase shi nevinovate, spunea de acel talant, ca o energie pura shi curata din noi, despre culoarea lui preferata care era verdele ca a fost intr-un loc unde pe o tablitza scria "vertas" shi ca ingerul l-a dus sa-L vada pe Dumnezeu, caci a dorit sa-L vada, shi acesta i-a grait ca vrednic este el sa-L vada pe Dumnezeu... apoi spunea ca el este de pe o planeta shi alte lucruri frumoase shi viziuni ciudate pe care le-a mai povestit....

Apoi poeziile lui sunt profunde shi frumoase, n-am citit decat vre-o doua trei, pline de suflet shi lacrima, pline de duhovnicie shi invatzatura intzeleapta...

Dar a spus shi lucruri shi tot felul de ciudatzenii, lucruri care par a fi de la cel rau, shi a vorbit shi despre dracul shi satana care spunea ca nu este sharpe ci este inger neascultator shi rau, ca sharpele este o reptila ca shi celelalte reptile pe care le-a facut Dumnezeu shi el iubeshte reptilele shi ca a avut o pisica negra pe care un trecator cand a vazut-o s-a dat trei pashi in spate shi a facut ceva in sensul ca vazuse pe dracu, iar el l-a intrebat de ce crede ca pisica lui ii va face vr-un rau shi de ce crede in superstitzii bolnave... caci el ishi iubea pisicutza...

apoi a vorbit catre oreste ca shi cum ar vedea aura lui shi a celuilalt invitat shi a spus despre sufletul lui ca shi cum ar avea vre-un dar al cunoashterii sau al vederii pe baza energiilor umane, sufleteshti, le-a spus lucruri frumoase, nu cred ca adevarate, dar oricum, poate asha vedea el shi cineshtie ce sens dadea la ceea ce vedea...

Totushi eu cred dupa ce sustzine ca pe langa Hristos, pe care nu ma indoiesc ca il are shi il iubeshte nespus, are shi multe idei de la cel rau, dar asta se datoreza lipsei de cunoashtere a scripturilor shi a teologiei, asha cum habarn-aveam nici eu in urma cu catziva ani, crezand tot felul de lucruri ciudate... eu nici acum nu stiu prea multe... dar oricum, atat shtiu ca ghicelile in aura nu sunt de la Dumnezeu, caci el nu shtie ca cel rau se straduie ca sa credem ca orice om are aura, shi sa ne credem cu totzii sfintzi, dar nu e asha, ci doar sfiintzii au aura shi duh sfant, iar oamenii au energii biologice, care pot fi pline de patimi shi pacate shi spurcaciuni... deci ceea ce ma nelinishtea la el era faptul ca pentru el toate lucrurile pareau bune, shi nu se supara pe alte lucruri din alte religii... deci cred ca era naluciferizat shi pacalit, pe langa viziunile de la Dumnezeu... deci cred ca inca nu facea prea clar distintzie intre ce venea de la Dumnezeu, cine este Dumnezeu, cum este El, shi lucrurile cele rele care veneau de la cel rau... dar cine ishi da seama? mai nimeni.

In concluzie, mi se pare un rob bun shi curat de a lui Hristos care a suferit mult shi care este plin de sperantza shi nadejde in Viatza shi Mantuire, iar suferintza indurata, l-a intarit shi l-a facut mai bun la suflet shi mai tanar, caci de mic era mult prea matur... parca a mers invers, parca a intinerit la suflet, trupul i-a ramas mititel in schimb doar anii au trecut... poeziile lui sunt "verdeatza cereasca" ca shi asha ii place lui culoarea verde...

Sper sa mai auzim lucruri bune despre el... :)
Reply With Quote