View Single Post
  #64  
Vechi 24.03.2011, 02:15:16
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Hermiod Vezi mesajul
Nu am facut atat cat as fi putut. Am adoptat un maidanez, pe care l-am tratat, operat, etc. Am dus la tara cativa caini, dupa ce au trecut si pe la adapost. Eu i-am dus la adapost, crezand ca le fac un bine, dar este infricosator. Nici nu mai vreau sa imi amintesc. Am salvat pisici, am luat acasa un puiut de caine lasat sa moara chiar in ziua de Pasti. Nici nu ii dadusera ochii...Am scris la diverse institutii si permanet incerc sa le explic oamenilor cat de important este sa isi sterilizeze cainii.
Pentru cei care au prejudecati in privinta cainilor in general le recomand o emisiune, vineri seara tarziu pe National Geographic - "Cezar si cainii"
Bine ai facut, frate! Nadajduiesc, doar, sa ai acelasi curaj si aceeasi bunatate si pentru oameni, cu vremea, daca acum simti cumva ca e mai dificil.
Oricum, faptele tale de blandete sunt semne ca ai incredere in frumusetea acestei lumi, chiar daca ea e ascunsa sub perdele murdare.
Cand ochiul nu mai vede frumusetea, inima blanda o detecteaza usor. Smerenia e, cred, un excelent restaurator de tablouri (vechi de cand lumea) peste care mazgaleste pana neglijenta a istoriei. Acu oamenii in istoria asta imi par, pe ansamblu, ca un copil care se incapatineaza sa ramina mic, la stadiul mazgalitului. Si uite-asa stricam noi Cartea Dumnezeirii. Dar Tata nu se supara si, oh, cata rabdare cu copchilul care strica, mazgaleste, indoaie, rupe, of! Si buf!
Si uite, ca o completare, imi dau seama ca am de furca mai mult cu cainii dinlauntrul meu, astia musca mai tare decat cei de pe maidan. Him!...
Bun serialul de pe N.G., excelent etolog nenea Cezar si e amuzant ca nu trateaza doar cainii ci, in primul rand pe stapinii lor care nu stiu sa se poarte cu animalele.
Reply With Quote