View Single Post
  #1240  
Vechi 08.10.2009, 18:33:41
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Condor in sfarsit am un motiv sa ma bucur de aceste discutii cu tine.In sfarsit ai recunoscut si tu ca din prisma valorilor,ideilor,religiei adventiste totusi unele lucruri nu pot fi explicate.Aceasta am vrut sa iti spun de la bun inceput.Si daca nu pot fi explicate,totusi se pune problema ca aceste idei sustinute de religia adventista sa fie cel putin indoielnice(e logic aceasta).
Acum iar te-ai legat de "originalitatea" mea.Eu mi-am spus punctul de vedere,am vrut sa fiu obiectiv,fara sa tin cont de dogma vreunei religii.Am spus ca "Locuinta Mortilor" nu mai exista,raportandu-ma la versetul din Apocalipsa care spune:
Apocalipsa 1:17 Când L-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca mort. El Și-a pus mâna dreaptă peste mine, și a zis: "Nu te teme! Eu sunt Cel dintâi și Cel de pe urmă,
Apocalipsa 1:18 Cel viu. Am fost mort, și iată că sunt viu în vecii vecilor. Eu TIN cheile morții și ale Locuinței morților.
Dupa cum vezi m-am raportat la biblie.Analizand acest citat este posibil sa am dreptate.Este o teorie,dar cand am cerut eu ca aceste teorii sa fie considerate adevarate suta la suta?Tu cel putin asa ai lasat impresia ca orice spui tu este adevarat suta la suta.
Si n-as zice ca aceasta teorie este originala,poate ca mai sunt unii care cred in ea,inainte de mine.Eu nu tin atata mortis sa zici ca e adevarata,sunt constient ca pot sa ma insel.
Cat priveste problema legata de Moise,recunosc ca ideea imi apartine.Este o simpla teorie,n-am cum sa o demonstrez pe baza scripturii si nici nu tin mortis sa fac asta.Cand m-am gandit la ea am avut in vedere si alte religii.Oricum ar fi un lucru iti spun aproape sigur:Daca mormantul lui Moise exista,acum ar fi fost multi care s-ar fi inchinat la mormantul lui Moise si nu lui Dumnezeu.Asta e insa o idee si ai tot dreptul sa o contesti.Nu ma supar,ba ma bucur,pentru ca nu imi plac oamenii care cred tot ce zice cineva fara sa cerceteze,chiar daca acel cineva face bine.Cand te-am intrebat de ce a fost ascuns trupul lui Moise si de ce a existat o lupta pentru trupul sau,nu ai stiut ce sa-mi spui,sustinand doar ca Moise ar fi inviat.Ai adus ca argument versetul din Samuel 2:6"Domnul omoara si invie. El coboara in locuinta mortilor si El scoate de acolo".Eu nu stiu de unde ai dedus tu cititind acest verset ca Moise ar fi inviat.Toti stim ca Dumnezeu este atotputernic,il putea invia pe Moise,dar de ce sa o faca?Daca Moise ar fi inviat,de ce nu ar fi inviat si Avraam si ceilalti patriarhi,de ce doar Moise?
Este si asta o idee ca Moise ar fi inviat,doar o simpla idee ci nu un fapt,de aceea nu trebuie sa fie considerata ca un lucru real.Noi trebuie sa judecam totul prin Scriptura,ceea ce nu are baza in scriptura sunt idei,nu fapte reale,dar noi nu trebuie sa ne intemeiem credinta pe idei,pe lucruri improbabile,ci pe fapte concrete.
Vad ca tot sustii ca "cei inviati nu au stiut sa spuna absolut nimic despre perioada cat au fost morti".Eu te intreb acum:Ai stat vreodata de vorba cu cineva care a inviat?Ca Biblia nu spune aceste lucruri asta nu inseamna ca cei inviati nu au vazut nimic.Mi se pare mie sau tragi cu usurinta concluzii?Pai daca s-ar fi scris tot ce vrem noi sa stim din acea perioada in care s-a scris Biblia,nu ar fi de ajuns toate bibliotecile sa le cuprinda cartile.Dar Biblia asa cum ti-am mai spus nu ne spune mai mult decat este necesar.Se axeaza pe lucrurile importante ale noastre.Inainte nu apareau carti pe banda rulanta ca acum.Cand cineva scria ceva o facea atunci cand dorea sa spuna un lucru important.Eu personal nu consider acest aspect atat de important pentru oameni,nu de el depinde mantuirea noastra.Cu toate acestea s-au spus destule lucruri si in aceasta privinta,cum ar fi pilda bogatului nemilostiv,si unele din aceste lucruri ni le-a spus Hristos Insusi.
Cat despre asa numitul fenomen al mortii clinice iti pot spune ca in cazul unora au fost declarati de medici morti(si medicii aia cred ca stiau ce inseamna un mort),pentru ca apoi sa "invie",adica sa isi revina miraculos.Este ca si cum ar fi inviat.S-au facut si experiente stiintifice in acest sens.Dar daca tu nu vrei cu orice chip sa crezi,asta e,eu nu sunt un fanatic care sa ii oblig pe altii sa creada in ceea ce cred eu.Fiecare are liber arbitru si are dreptul sa creada ce vrea,dar trebuie sa tinem cont de Scriptura.
Iar mi-ai mai adus acele citate despre moarte.Ti-am m-ai spus ca sunt de acord cu ele.Dupa moarte nimic din ceea ce avea importanta pe pamant nu isi mai are rostul.Ca daca dincolo ar fi la fel ca si pe pamant atunci care ar fi diferenta?Ti-am mai spus ca "in locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune" (Eclesiastul 9:10),dar unde scrie ca acolo nu mai este nimic.Ceva totusi exista,ceva intr-adevar diferit de ce este pe pamant.Si normal ca "Cei vii, macar stiu ca vor muri; dar cei morti nu stiu nimic.(Eclesiastul 9:5)",nu stiu pentru ca inca nu a venit Marea Judecata,nu a fost pronuntata "sentinta"ca sa zic asa.Cel mai important este cum traiesti pe pamant,pentru ca de cum iti duci viata de ea depinde vesnicia ta.Si daca tu ai trait cum ai trait,ce rost mai au in Locuinta mortilor minunile(Oare pentru morti faci Tu minuni?)laudele la adresa lui Dumnezeu(Sau se scoala mortii sa Te laude?),felul cum esti(Se vorbeste de bunatatea Ta, in mormant si de credinciosia Ta, in adanc?).Toate nu isi mai au locul pentru ca vremea lor a fost atunci cand ai trait pe pamant.
Caci, in locuinta mortilor, in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune. (Eclesiastul 9:10),dar asta nu inseamna ca "in Locuinta mortilor nu este nimic".In Locuinta mortilor nu mai sunt lucruri pamantesti,ca daca ar fi care ar mai fi diferenta intre ea si viata de pe pamant?
Iti pun in fata 3 variante:
1.Solomon a facut bine cand a afirmat ca dincolo nu mai exista nimic(asa cum crezi tu,ca Solomon nu a afirmat asta) si Isus a gresit cand "l-a contrazis" prin pilda bogatului nemilostiv.
2.Solomon a gresit cand a afirmat ca dincolo nu mai exista nimic(desi repet ca Solomon nu a afirmat asta,ci doar sa spunem prin absurd ca ar fi facut-o) si Isus a avut dreptate ca dincolo mai exista ceva prin pilda bogatului nemilostiv(dar nu numai prin ea ci si prin alte cuvinte ale sale,unele dintre ele chiar ti le-am adus Matei 10:28)
3.Solomon de fapt nu a afirmat ca dincolo n-ar fi nimic si nu l-a contrazis pe Isus.
Ce varianta alegi?
Referitor la intrebarile tale legate de citatul din Matei 10:28 iti spun ceea ce si tu stiai ca trupul pamantesc nu este nemuritor(Biblia este clara in acest sens).La inviere,atat cei drepti cat si cei pacatosi vor primi alte trupuri,numai ca unii pentru slava,iar altii pentru pedeapsa vesnica.Nu are rost sa mai vorbim despre trupul pamantesc dupa moarte.Sufletul in schimb nu moare,ca daca ar muri asta ar trebui ca dupa moarte cel condamnat la moarte vesnica n-ar mai fi constient,si atunci eu ma intreb,de unde plans si scrasnire a dintilor,despre care vorbeste Isus?Plansul si scrasnirea dintilor este o consecinta a dezamagirii,a tristetei,dar ca sa fii dezamagit trebuie sa stii ce ai facut in trecut.Ori tocmai sufletul face posibila aceasta constienta.Dupa moarte noi vom fi constienti indiferent de destinatia noastra.Dovada sta tot niste cuvinte ale Mantuitorului:

Matei 25:34 Atunci Împăratul va zice celor de la dreapta Lui: ,Veniți binecuvântații Tatălui Meu de moșteniți Împărăția, care v-a fost pregătită de la întemeierea lumii.
Matei 25:35 Căci am fost flămând, și Mi-ați dat de mâncat; Mi-a fost sete, și Mi-ați dat de băut; am fost străin, și M-ați primit;
Matei 25:36 am fost gol, și M-ați îmbrăcat; am fost bolnav, și ați venit să Mă vedeți; am fost în temniță, și ați venit pe la Mine.'
Matei 25:37 Atunci cei neprihăniți Îi vor răspunde: ,Doamne, când Te-am văzut noi flămând, și Ți-am dat să mănânci? Sau fiindu-Ți sete, și Ți-am dat de ai băut?
Matei 25:38 Când Te-am văzut noi străin, și Te-am primit? Sau gol, și Te-am îmbrăcat?
Matei 25:39 Când Te-am văzut noi bolnav sau în temniță, și am venit pe la Tine?'
Matei 25:40 Drept răspuns, Împăratul le va zice: ,Adevărat vă spun că, ori de câte ori ați făcut aceste lucruri unuia din acești foarte neînsemnați frați ai Mei, Mie mi le-ați făcut.'
Matei 25:41 Apoi va zice celor de la stânga Lui: ,Duceți-vă de la Mine, blestemaților, în focul cel veșnic, care a fost pregătit diavolului și îngerilor lui!
Matei 25:42 Căci am fost flămând, și nu Mi-ați dat să mănânc; Mi-a fost sete, și nu Mi-ați dat să beau;
Matei 25:43 am fost străin, și nu M-ați primit; am fost gol, și nu M-ați îmbrăcat; am fost bolnav și în temniță, și n-ați venit pe la Mine.'
Matei 25:44 Atunci Îi vor răspunde și ei: ,Doamne, când Te-am văzut noi flămând sau fiindu-Ți sete, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniță, și nu Ți-am slujit?'
Matei 25:45 Și El, drept răspuns, le va zice: ,Adevărat vă spun că, ori de câte ori n-ați făcut aceste lucruri unuia dintr-acești foarte neînsemnați frați ai Mei, Mie nu Mi le-ați făcut.'
Matei 25:46 Și aceștia vor merge în pedeapsa veșnică, iar cei neprihăniți vor merge în viața veșnică."

Din aceste cuvinte constatam ca atat cei rascumparati,cat si cei nemantuiti sunt constienti,insa un trup nu are cum sa fie constient.Sufletul este cel care da viata trupului asa cum am mai aratat in postarile ulterioare.
Acum sa nu imi vii cu "inventii" asa cum imi spui mie si sa pui la indoiala cuvantul Domnului.
Iar cat despre asa numitele "inventii"ale mele desi esti surprins nu sunt ale mele ci de fapt inventiile Bibliei(asta excluzand ideea mea referitoare la Moise,deoarece eu singur am spus ca nu se poate proba biblic si nici nu am insinuat asta dupa cum vrei tu sa arati).