View Single Post
  #9  
Vechi 19.09.2012, 10:55:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
As vrea sa stiu care este voia lui Dumnezu cu viata mea, de multe ori ma intreb ce vrea Dumnezeu sa fac cum sa aflu?
Citeste cu atentie link-ul postat de Pelerin spre Rasarit. Intreaba-ti duhovnicul. Cercetează si alti duhovnici imbunatatiti, pentru sfat. Daca Dumnezeu le va descoperi ceva special pentru tine, iti vor spune chiar si fara sa-i intrebi.

Voia lui Dumnezeu este sa respectam poruncile evanghelice si sa uram pacatul, oriunde ne-am afla. Asa cum spunea Sfantul Siluan, putem sa facem voia lui Dumnezeu, smerindu-ne, pocaindu-ne si primind la fel necazurile ca si bucuriile. Dumnezeu sa ne ajute.

Părintele Sofronie Saharov relatează în scrierile despre viața sfântului Siluan că acesta a avut un vis în care era înghițit de un șarpe. Și a început de frică să se roage. Așa i-a apărut Maica Domnului, care l-a mustrat pentru viața pe care o ducea, care l-a ajutat să conștientizeze starea de păcat în care se afla și care l-a ocrotit de atunci înainte ca o maică iubitoare.

La vârsta de 19 ani a vrut să plece la mănăstire. Tatăl lui nu i-a permis și l-a îndemnat ca, mai întâi, să își îndeplinească datoria de cetățean și să termine stagiul militar. După ce a terminat perioada serviciului militar, s-a dus la părintele Ioan de Kronstadt să ceară blagoslovenie pentru a pleca la mănăstire - „Părinte, vreau să mă fac monah. Roagă-te ca lumea să nu mă țină.”
Sursa: http://ortodoxiesiviata.blogspot.ro/...38-sfntul.html

Atunci cand se pune problema sa alegem intre casatoriesi monahism, trebuie sa fim hotarati, stiind ca indiferent ce cale vom alege, de necazuri si de ispite nu vom scapa. Cu cat sunt mai multe, cu atat putem deveni mai incercati duhovniceste si apoi vom fi de folos altora, daca vom sti sa vedem in acestea voia lui Dumnezeu. Daca avem frică de necazuri, inseamna ca trebuie sa ne maturizam duhovniceste si apoi sa luam o hotarare importanta.

Sfantul Siluan a dorit sa-L afle pe Dumnezeu. A spus: „Părinte, vreau să mă fac monah. Roagă-te ca lumea să nu mă țină.” Dumnezeu ne respecta alegerea.
Sper sa-ti fie de folos si:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/calugariecasatorie.html
Reply With Quote