View Single Post
  #445  
Vechi 01.12.2009, 22:48:08
Maranatha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de ghemis Vezi mesajul
.Acesta este Marea Taina a spovedaniei,si nu cum ziceti voi ,ca ce nevoie mai este sa ma spovedesc la preot odata ce Dumnezeu imi stie pacatul?Uite ca este nevoie de dezlegare si iertare,si numai preotul si episcopul o poate da.
Iti multumesc pentru indemn.
Dar ce te faci sa crezi ca noi nu intelegem aceste lucruri ?
Eu vin dintre ortodoxi , aia de rind . Intre timp am invatat si am inteles ,e drept prin protestantism, ce e bun in ortodoxie si ce rau in ea. Ceva ma facea sa fiu precaut din adolescenta.
Nu inteleg de ce faceti o mare taina din pocainta si iertarea pacatelor.
Doar asa sa speriati oamenii?
Da, recunosc ,sint un pacatos . Si firea paminteasca ma tine legat de acest pamint condus de Satan. Si am nevoie de credinta in jertfa Mintuitorului ,care a murit pt fiecare din noi.
Si Evanghelia Lui imi descopera acest lucru .
Da ,trebuie sa -mi recunosc greselile si sa le marturisesc ,oricui am gresit ,nu numai preotului. Si stiu ca Dumnezeu e bun ,indurator si milos ca sa cred sincer ca imi iarta pacatele. Problema e ca mai fac altele ,cu sau fara vointa. Si sint constient ca trebuie sa apelez la mila Lui ca sa nu fiu sters din Cartea Vietii .
Si incerc sa imi creez o relatie cit pot eu de buna cu Domnul Isus pt ca doar El are aceasta putere sa ma izbaveasca. Si nu preotul.
Preotul e un mijlocitor ,un indrumator .Dar nu cred ca are puterea de a da iertare.
Treaba cu legatul si dezlegatul are treaba cu organizarea bisericeasca ,nu cu iertarea pacateleor ,care e un drept doar al lui Dumnezeu.
De altfel preotii aveau un rol in VT ,acela cu jertfele pt iertare si consacrare. Astazi exista doar pastori ai micilor turme adunate in jurul lor ,si care trebuie sa le indrume la Hristos. Conform NT exista un singur Mare Preot care poarta toate pacatele noastre si care vrea sa ne curete de ele ,sa ne dea o haina noua ,alba ,sa ne indreptateasca si apoi sa ne sfinteasca.
El vrea sa avem viata ,si vrea sa ne-o dea de acum ,din timpul vietii ,astfel incit moartea naturala va fi doar o clipa ,pina la a doua venire cind o sa fie inviati dreptii.

Nu va spun decit atit .NU ii cunoasteti pe adventisti .In primul rind din cauza prejudecatilor.
De fapt si eu am avut prejudecati si inca unele ale unui ateu.
Dar cunoscindu-i am ajuns sa cunosc pe Hristos.Si asta e mare lucru.
Crestin e cel care Il urmeaza pe Hristos ,nu cel care e intr-o biserica si gata.
Si trebuie ca El sa poata spuna ca ne cunoaste ,altfel e in zadar .

Doamne ajuta!

PS: Cred ca trebuie sa mai vorbesti cu Ovidiu ,cred ca nu-si da seama de problemele care le are.

Daca vreti sa mai aflati despre framintarile azs puteti urmari aici
http://oamenisiperspective.com/video...constantinescu
Reply With Quote