View Single Post
  #5  
Vechi 03.12.2007, 13:24:10
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Domnule am citit acum pe site despre nume shi schimbarea numelui, dar tot nu se intzelege fraza aia simpla, shi nici eu n-am priceput-o pana de curand, dar am priceput-o in cele din urma prin tatonari shi ajutat de scrierile shi zicerile Duhovnicilor de pe net; Ca atunci cand spune Mantuitorul dupa ce l-a recunoscut Simon fiul lui Iona drept Mesia care trebuia sa vina, ii zice shi nu numai lui ci shi celorlaltzi ca nu ii zice la ureche ci de fatza cu ceilaltzi: "Tu eshti Petru (te numesc pe tine Petru) shi pe aceasta piatra voi ridica biserica Mea", nu este asha intzelesul ca pe apostol v-a ridica biserica Sa ci acolo era o discutzie despre intrebarea "cine credetzi voi ca este EL? cine credetzi ca sunt EU?"! shi nu trebuie scoasa fraza respectiva din context ca iese o aiureala, ci intzelesul este altul, ca Hristos se referea la sine insushi ca fiind Piatra din Capul Unghiului trimisa de Tatal sa faca Lucrarea Tatalui in Cuvantul Tatalui shi in voia Tatalui iar Petru cu nume semnificand o piatra este Cu ce anume va ridica Biserica Sa, cu ucenicul viitor apostol, cu sfantul, cu credinciosul, cu popa, cu proorocul, cu cel ce vegheaza, cu cel ce se roaga, cu cel ce se pocaieshte, cu cel ce posteshte shi cu toate celelalte pietre o va ridica pe Piatra care este Hristos... Piatra pe Piatra shi portzile iadului nu o vor putea birui... niciodata. :)
Reply With Quote