View Single Post
  #89  
Vechi 16.04.2013, 00:49:30
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Da, avem religie de foarte mult timp, numai ca nu religia in care crezi tu. Vrei sa spui ca legile pe care le "revelau" oamenilor zeii grecilor sunt si ele la fel de valide ca si ideologia crestina? Sacrificiile umane practicate de azteci sunt si ele parte a moralei "absolute" si "neschimbatoare"?

Din moment ce m-am nascut deja, pozitia mea fata de avort nu ma mai poate afecta direct, deci imi arog libertatea de a avea in aceasta privinta ce opinie consider ca ma avantajeaza pe mine personal.

Da, daca toti am fi homosexuali, specia umana ar disparea, numai ca nu suntem cu totii homosexuali. Procentul de homosexuali a fost intotdeauna relativ constant si nu a afectat in nici un fel specia, asa ca avertismentul tau este complet inutil. In plus, comportamente homosexuale se intalnesc la multe alte specii de animale. Ca o curiozitate, stii ce comportament este practic inexistent in natura? Abstinenta, adica exact ceea ce se practica in manastirile voastre. Dupa mine, aia este adevarata anormalitate, nu homosexualitatea.

Eu consider ca inexistenta legilor care penalizeaza furtul sau crima nu este ceva avantajos pentru mine. Din aceasta cauza, aleg constient sa ma supun si eu acestor legi, si deci sa fiu protejat de ele, si nu sa am libertatea de a fura, dar cu pretul unei vieti traite in completa nesiguranta. Este o pura alegere rationala, nu are nimic de-a face cu vreun creator sau vreo moralitate absoluta.

Ceea ce au facut Hitler si Stalin a fost considerat foarte moral de catre milioane de oameni. Singura problema a lui Hitler a fost ca a pierdut razboiul; daca-l castiga, noi doi azi am fi avut niste idei morale radical diferite.
E pe naiba alegere rationala. Nu avem dreptul de a alege, nu l-am avut niciodata. Consecinta renuntarii la Dumnezeu e ca ne nastem sclavii altora, si ne pacalim toata viata ca asa suntem liberi si ca noi alegem ce sa gandim.
Noi facem parte din civilizatia iudeo-crestina. Dar chiar si primul care a scris on cod al legilor, si-a dat seama ca nu valoreaza nimic in afara existentei unui creator si atunci a spus ca zeii i-au comandat asta. Poti citi cum incepe codul lui Hammurabi.
E vorba de o simpla problema de logica, daca Dumnezeu nu exista el trebuie inventat.Altfel nici un om nu are dreptul sa le spuna celorlalti ce trebuie sa faca si legea junglei e norma.Ca individ poti sa ai "alegeri rationale". Nu ai dreptul sa impui altora alegerile tale "rationale". Dumnezeu nu crede in atei si atunci "abuzul" este permis.
Reply With Quote