Subiect: post negru
View Single Post
  #13  
Vechi 01.11.2006, 14:24:56
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Pot si eu sa va impartasesc din experienta personala a postului negru.
Postul nu trebuie sa fie impus si nici autoimpus. Cel putin asa cred acum, dupa tot ce am parcurs.
El vine de la sine. Practicand rugaciunea, la un moment dat, organismul singur isi spune cuvantul. Nu trebuie sa te gandesti ca se si intampla.
Purificarea vine prin rugaciune, nu prin post.
Postul este o urmare fireasca nu trebuie sa fortam organismul care poate ca nici nu este pregatit.
Daca totul vine firesc, nu-ti mai este foame, nu-ti mai este sete, pur si simplu intri intr-o stare pe care as denumi-o de "inima curata". Curateneia sufleteasca atrage si curatenia trupeasca si nu invers.
Si ce este de fapt postul negru. De ce sa nu ne alimentam?
Ce face rugaciunea? Nimeni nu pare preocupat de ce se ascunde in spatele cuvintelor.
Rugaciunea ridica vibratia la nivel celular pentru organism, vibratia sufletului.
Daca nu introducem nimic in gura, toata energia noastra poate fi folosita pentru scopul nostru cel mai inalt si nu pentru prelucrarea, decompunerea alimentelor.
Si pentru postul negru as vrea sa adaug ca este recomandabil sa nu muncim. Munca inseamna consum, indiferent daca este intelectuala sau fizica.
Nu am auzit pana acum de sfinti care munceau, toti se rugau si asta presupunea o stare de nemiscare fizica.
Reply With Quote