View Single Post
  #8  
Vechi 31.12.2011, 20:22:35
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Stai putin ca aici este neintelegerea:

- mie mi s-a spus, cu multi ani in urma, cand am fost invatata cum sa postesc, ca la primirea Sf. Impartasanii nu ai voie sa ai nimic in stomac.
Nici apa, nici altceva.
Si atunci te opresti mai devreme de la mancat.

Ce spui tu, cu celelalte variante ar fi asa.
a. Ziua normala - tine de la 24 vineri pana la 24 sambata, de ex.
Acum te intreb, ca iar nu pricep: se tine si sambata si duminica pentru impartasanie (in perioada de frupt), sau nu.
Daca da, atunci tii pana la duminica ora 24:00 (adica spre luni).
Daca tii numai sambata, atunci este cum spui tu, pana sambata la ora 24:00h.

b. Ziua liturgica - asemenea, numai ca in loc de ora 24:00. este cum spuneam eu, ora de terminare a vecerniei (20:00 h). Si atunci de la, sau pana ora aia tii postul.

Acum in perioadele de post lung, nici nu mai conteaza, ca trebuie sa tii tot timpul. Eu cu asta sunt obisnuita, ma impartasesc in posturi, caci in rest nu stiu cum sa fac cu postul.

Deci inca o data cum se tine in perioade de frupt? Plus ca de fapt se spune ca sambata si duminica nu sunt zile de post, dar atunci cum te duci duminica sa te impartasesti? Dar de fapt, se spune, daca ne luam dupa unii monahi, sa tii toata saptamana (si in frupt), si duminica dupa impartasanie si tot asa.
Deci tii sambata si duminica sau nu? Sau numai sambata, sau cum faci?

Si cum faci in saptamana intre Craciun si 1 ianuarie. Vad lume care se impartaseste la fiecare slujba. Deci deduc eu ca au dezlegare, sau nu mananca niciodata de dulce.
Si atunci cum se face?
Preotii pot face cum vor ei, adica sa tina mereu (mai ales daca nu au familie), sau daca nu, nu stiu. Nu pricep. Ca in saptamana asta sunt 4 zile de slujba cel putin: 2 Craciun, Sf. Stefan, daca mai pica o duminica intre si 1 ianuarie.
Ori mananca, ori nu mananca.
Si oamenii la fel.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote