View Single Post
  #8  
Vechi 23.10.2012, 07:20:56
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Ce te face să te îndoiești?

In primul rand va multumesc tuturor pentru raspunsuri,cu cat sunt mai variate,cu atat putem obtine o viziune mai realista si constructiva asupra fenomenului dezbatut!
@Mirela draga,era un fel de a spune...Incerc sa inteleg ce vrei sa transmiti prin aceasta intrebare si cred ca intuiesc: incercarile,ispitele,demonii,au si ei un rol pozitiv,pentru ca astfel,dupa indelungi suferinte sau pur si simplu constatand ca lucrurile efemere ale vietii nu reusesc sa umple acea nevoie interioara a noastra de iubire si de Dumnezeu,ne ajuta sa cautam raspunsuri,sa vedem si partile din noi la care mai avem de lucrat si sa vrem sa Il regasim pe Dumnezeu,iar asta sigur ca ajuta la cresterea noastra personala si spirituala.Daca am intuit bine,te rog sa imi spui sau poate vii tu cu o completare sau lamurire.
Pe de alta parte,insa,demonii cauta sa atraga omul pe un nivel inferior si cred ca singurul barometru pentru a vedea cu ce tip de experienta avem de a face,sunt chiar rezultatele acesteia in viata omului respectiv.
Fara sa doresc sa repet ce am scris in postarea anterioara,voi spune doar pe scurt ca persoanele cu care eu am stat de vorba si au trait asa ceva,au trecut prin niste transformari semnificative la nivelul sinelui,constientizarea mortii si a vietii de dincolo trezindu-i la propriu din letargia in care traiau zi dupa zi,s-au apropiat de Dumnezeu,au renuntat la ganduri de deznadejde sau chiar sinucidere si au inceput cu adevarat sa pretuiasca viata si sa devina mult mai responsabili cu ei insisi.
Bineinteles ca doar Dumnezeu stie care este adevarul,insa ca o parere personala,cred ca asa cum uneori prin ispite si suferintele ulterioare,sufletul omului se caleste si se reintoarce la Dumnezeu,uneori poate ca se petrece un proces invers...prin experiente revelatoare,in care El,prin mila Sa nemarginita de oameni,cauta sa dezvaluie o mica particica din cele ale Sale...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 23.10.2012 at 07:57:12.
Reply With Quote